Hver femte mangler materialer eller udstyr
Ikke siden 2007 har der været så stor mangel på materialer og udstyr i bygge- og anlægsbranchen som netop nu, viser undersøgelse fra DI Byggeri. Byggeriet går ganske enkelt for hurtigt
Bygge- og anlægsbranchen oplever en historisk tørke efter materialer, og det er der ifølge DI Byggeri flere grunde til.
- Der er meget stor efterspørgsel i verden på byggematerialer. Byggeriet går stærkt i både Europa, Asien og USA, så produktionen af materialer kan ikke følge med, og det driver priserne opad. Coronakrisen har også betydet produktionsstop og nedbrudte forsyningskæder, som også får materialerne til at stige voldsomt i pris, siger Torben Liborius, underdirektør i DI Byggeri.
Man skal helt tilbage til, da der senest var højkonjuktur i 2007, for at finde lignende mangel på materialer i branchen. Det blev som bekendt efterfulgt af en stor mangel på efterspørgsel, da finanskrisen brød ud de følgende år.
Ifølge en analyse, DI Byggeri har lavet, har manglen på materialer omfattende konsekvenser for mange virksomheder, der er nødsaget til at udskyde leverancer og derfor taber indtjening.
Læs hele DI Byggeris analyse her
-dc