Ikea går mod lysere og billigere tider
Ikea siger farvel til de traditionelle pærer. Varehuset går 100 procent LED og investerer 100 mio. euro i mere energieffektive varehuse
Den 1. september er en milepæl i Ikea. Her går 67 I Ikea varehuse på verdensplan inklusiv de fem danske over til udelukkende at sælge LED lys.
Ikea fejrer milepælen ved samtidig at sænke priserne på de mest populære LED pærer. Sideløbende arbejder Ikea på at skifte al belysning i de fem varehuse til LED, og varehuset i Aarhus er allerede i mål med 100 procent LED belysning.
- At vi nu skifter til udelukkende at have LED lys betyder både, at vi nu for alvor kan tilbyde kunderne energibesparende LED lys til lave priser, og at teknologien bag LED lys gør det muligt for os at skabe helt nye design. Det gælder ikke bare lamper, men også andre produkter, siger salgsleder for belysning Oliver Fricke.
Svarer til 3.900 færre biler
Ikea har længe arbejdet på at gøre kunderne opmærksomme på fordelene ved LED lys, som både er mere skånsom mod miljøet og god for økonomien.
- Det kan være svært at overskue præcis, hvordan en LED pære er bedre for miljøet, men man kan sammenligne det med, at hvis 1 million mennesker skiftede til LED lys, vil det i CO2 besparelse svare til at tage 3900 biler af vejene om året, siger chef for bæredygtighed i Ikea Danmark, Jonas Engberg.
LED bruger 85 procent mindre energi end almindelige glødepærer, og samtidig holder de ca. 20 gange længere. Der er derfor også mange penge at spare, når man køber LED.
Udskiftning til 2018
Foruden Ikeas fem danske varehuse er der på verdensplan i alt 62 varehuse, der fra 1. september skifter hele sortimentet til LED lys
Ikea har investeret 20 millioner euro i at indføre LED og andre effektive lyssystemer. Virksomheden forventer at investere 80 millioner euro mere til at forbedre belysningen i 220 varehuse og bygninger frem mod udgangen af 2018.
Investeringen på i alt 100 millioner euro vil betyde, at IKEA reducerer energiforbruget med 15 % per varehus.
-cmn