Kan stå hurtigt klar med studieboligerAjos har udviklet et antal standardenheder til ungdomsboliger med store fællesrum som eksempelvis køkkener med spiseplads.

Kan stå hurtigt klar med studieboliger

SPONSORERET INDHOLD: Ajos har højkvalitetspavilloner på lager som muliggør udlejning af studie- og ungdomsboliger. Der skal bare findes ledig jord i studiebyerne

Det er blot et spørgsmål om at få fundet noget egnet ledig jord i studiebyerne, så vil Ajos på få uger, i samarbejde med kommunerne, kunne minimere det store pres på studie- og ungdomsboliger.

- Ajos er vant til at opstille og udleje ret komplicerede midlertidige pavillonprojekter på 8 til 12 uger, og ungdomsboliger er ikke særligt komplicerede. Både vi og vore samarbejdspartnere er klar, så vi kan løse alt fra bar mark til færdige pavilloner med tilhørende udemiljøer og anlæg, fortæller adm. direktør i Ajos, Ole Wamsler.

- For os er det ikke en test eller noget nyt. Vi bruger de pavilloner, som vi har rig erfaring med fra permanente eller midlertidige boliger. Det vil sige, at de lever op til bygningsreglementets krav, er forsynet med gulvvarme og har intelligent styring af varme og lys, siger Ole Wamsler.

Ajos har udarbejdet et standardkoncept primært for at kunne reagere hurtigt, når der bliver taget beslutning om at sætte et projekt i gang. Konceptet går ud på, at Ajos indretter enheder med fire pavilloner til ungdomsboliger. Typisk er boligerne lidt mindre end ved andet boligbyggeri, men til gengæld er der flere fællesfaciliteter. De fire pavilloner indeholder fire, seks eller ni værelser og stort køkken med fælles spiseplads. Ajos har desuden en model, som er handicapvenlig, hvor køkkenbordet for eksempel kan sænkes, og hvor gangarealerne er bredere, så det er bekvemt for kørestolsbrugere at komme rundt i boligen.

Artiklen fortsætter under billedet...
Seng og arbejdsplads er de vigtigste elementer i en ungdomsbolig.

Også 1. og 2. sal
Hvis der er ønske om det, kan der monteres både en 1. og en 2. sal med tilsvarende lejligheder. Modulerne kan desuden indrettes med fælleslokaler som fitnessrum, tv-stue, vaskeri og diverse fritidslokaler med indendørs eller udendørs trapper og/eller elevator. Ajos har nogle grundmodeller, men det er kendetegnende for pavillonbyggeri, at det er så fleksibelt, at det kan indrettes præcist, som bygherren ønsker det.

Pavillonerne kan desuden nemt integreres i det pågældende lokalområde – også i forhold til udendørsfaciliteter som for eksempel tagterrasser, cykelskure, grillområder og lignende.

- Det siges ofte, at der mangler jord at bygge på. Men i de større studiebyer er der ofte jord til rådighed som ligger brak og venter på projektmodning – en proces der ofte kan tage mange år. Vores speciale er at etablere midlertidige løsninger af høj kvalitet, som i en overgangsperiode på 3-10 år kan udnytte ledig jord til at løse nogle af vores store problemer omkring studieboliger, siger Ole Wamsler.

- Med vores koncept, og de erfarne samarbejdspartnere, kan vi etablere studieboliger til en rimelig pris, som de studerende har råd til at betale, og så undgår de det tvivlsomme udlejningsmarked i sidste øjeblik. Her er der tale om boliger i høj kvalitet og med energirigtige løsninger, understreger Ole Wamsler.

Tal fra Dansk Byggeri viser, at der aktuelt er behov for 22.000 studieboliger.

 

4/9 2019
  • Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    byggeri ›I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning
  • Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    byggeri ›En ny analyse fra SMVdanmark viser tydelige forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Kommuner med mange elever, der ikke består dansk og matematik, har meget få elever i juniormesterlære
  • Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    byggeri ›Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”
  • Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    Ny bydel i Nordhavn får egen folkeskole

    byggeri ›I takt med at den kommende bydel på Levantkajen i Nordhavn tager sin form, skal der bygges en topmoderne folkeskole. Nogle af pengene til at etablere den nye folkeskole skal findes med budget 2027
  • En tur igennem byggelovens historie

    En tur igennem byggelovens historie

    byggeri ›Et stort bogværk samler hele byggelovens historie: Fra affaldsproblemer i middelalderen til brandsikring i 1700-tallet og til nyere tiders fokus på energiforbrug i bygninger og byer
  • Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-2)

    Konkurser i byggeriet (Uge 35/2026-2)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger