Knappe teglhuse i fri bynatur
Et gammelt industriområde i Aalborg har fået en gruppe nærmest knappe og stilfærdige teglhuse, som husker industrifortiden og snart er pakket ind i fri bynatur
Igennem godt 100 år var 'Eternitten' i Aalborg et industriområde præget af en fabrik og ingeniørfamilien Boeck-Hansen. Fabrikken lukkede i 2005, og arkitektfirmaet C.F. Møller udarbejdede en plan for 340 boliger og godt 100.000 m2 erhvervs- eller undervisningsbyggeri på den 360.000 m2 store grund. Nu er Boeck Hansen Husene - den 3. etape af Eternittens nye grønne bydel 'Kildevældet' - klar til nyt liv på den gamle eternitgrund.
Husene er stilfærdigt kvadratiske og praktiske, men har forskellige højder og forskellige frem- og tilbagerykninger ift. gaden.
Husene har hver sin farveidentitet - hver sin murstenstype - og fugefarverne følger farven på facaden, men er mørkere ved vinduerne. De blødstrøgne mursten er i selskab med træ, stål og glas. Omkring de for tiden nærmest obligatoriske altaner med glasværn er murenes forbandter nænsomt tegnet og bygget i forskellige mønstre, som varierer facaden, som spiller sammen med lette stålskærme. De giver lidt privathed på altanerne.
Du kan læse mere om projektet er se flere billeder af byggeriet her i magasinet Byggeri nr. 2.
-kj