Kontrolenhed styrker kampen mod social dumping på statens byggerier
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard oplyser i et svar til Troels Lund Poulsen fra Venstre, at ’regeringen prioriterer brugen af arbejdsklausuler og kontrollen af dem højt’
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Troels Lund Poulsen har bedt beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard oplyse, ’om staten opfylder alle de sociale forpligtelser, som følger af cirkulæret fra 2014 i forbindelse med offentlige kontrakter’.
Ifølge ministeren er det pågældende cirkulære et vigtigt redskab til at hindre social dumping, når der udføres opgaver for det offentlige.
- Regeringen har derfor også besluttet, at kontrollen med overholdelsen af arbejdsklausuler i alle statslige kontrakter skal ske på baggrund af risikovurderinger. Det har jeg understreget i et brev til ministerierne i februar 2021, oplyser ministeren.
Ny kontrolenhed
Alle statslige myndigheder skal anvende arbejdsklausuler i alle kontraktforhold om bygge- og anlægsarbejder, fabrikation og udførelse eller ydelser af tjenester uanset kontraktens størrelse. Det er den enkelte statsinstitution, som har ansvaret for styringen af de enkelte kontrakter samt kontrol med overholdelsen af arbejdsklausuler:
- Jeg er glad for, at regeringen i forbindelse med forhandlingerne om finansloven for 2020 indgik en aftale om at oprette en kontrolenhed, som har til opgave at kontrollere overholdelsen af arbejdsklausuler i kontrakter på bygge- og anlægsområdet, skriver Peter Hummelgaard i sit svar.
Stikprøver
Kontrollen sker inden for Transportministeriets område og for kontrakter i forbindelse med den fælles statslige ’Facility Management-løsning’ og kontrakter i Statens Indkøbsprogram, der er indgået af Økonomistyrelsen:
- Enhedens kontrol sker gennem stikprøver på baggrund af risikovurderinger. Ovenstående initiativer skal bidrage til, at arbejdsklausulerne i endnu højere grad bliver et effektivt redskab mod social dumping, slutter Beskæftigelsesministeren.