Ældre håndværkere bruger mere it end yngre- Det er dejligt at se, at de modne medarbejdere er fortrolige med it og bruger digitale løsninger i det daglige. For det er nødvendigt, for at kunne klare sig fremover, siger Michael H. Nielsen

Ældre håndværkere bruger mere it end yngre

Ældre medarbejdere på 40 år og opefter i byggeriet bruger langt mere it på arbejdspladsen end deres yngre kolleger, viser ny undersøgelse fra Dansk Byggeri, der dræber myten om, at ældre er hægtet af it-bølgen

Dem, der gik og troede, at it først og fremmest er noget, de yngre har taget til sig, kan godt tro om igen. En ny undersøgelse, som Danmarks Statistik har lavet for Dansk Byggeri, viser nemlig, at det forholder sig lige omvendt, når man spørger de ansatte i byggeriet.

83 procent af de ældre medarbejdere over 40 år siger, at de bruger computere, smartphones, tablets mv. på jobbet. Mens det kun er 61 procent af de yngre.

- Det er dejligt at se, at de modne medarbejdere er fortrolige med it og bruger digitale løsninger i det daglige. It-færdigheder er nødvendige, hvis man skal kunne klare sig fremover - uanset om man er ung eller ældre. Undersøgelsen viser derfor også, at der er et meget stort potentiale ved at lade de yngre medarbejder være med til at anvende digitale værktøjer i deres daglige arbejde. De yngre er fortrolig med teknologien fra deres egen brug af mobiltelefoner, tablets m.m., og det skal virksomhederne udnytte, siger direktør Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri.

Udnyt de unges it-færdigheder bedre
Også når bygge- og anlægsarbejderne bliver spurgt, om de kommunikerer via e-mails, indtaster data i databaser og opretter eller redigerer elektroniske dokumenter, er de ældre i klart overtal. Selv, når der bliver spurgt, om de bruger sociale medier på arbejdet, er der flere ældre end yngre, der siger ja.

- En del af forklaringen er formentlig, at flere ældre er byggeledere eller placeret i andre funktioner, hvor de har ansvaret for at kvalitetssikre og registrere materialer, arbejdstid osv. Og at det derfor er mere naturligt for dem at bruge it. Mens en lidt større del af de yngre har jobfunktioner, hvor det ikke umiddelbart er nødvendigt. Men det må ikke blive en sovepude, for i dag findes der utallige it-løsninger, der med små midler kan effektivisere arbejdet på byggepladsen, siger Michael H. Nielsen.

Mere it i uddannelser
It-færdigheder grundlægges allerede under uddannelsen. Og her bør der ifølge Dansk Byggeri direktøren gøres meget mere for at ruste de unge til et job, hvor it er en integreret del af arbejdet.

- Erhvervsskolerne bør se digitaliseringen som en naturlig og integreret del af uddannelsen, ikke mindst fordi særligt de unge er bagud, når det gælder anvendelse af ny teknologi på jobbet i bygge- og anlægsbranchen. Vi skriver 2019, og det er ikke tilstrækkeligt at de unge bare skal lære at bruge en skovl, mureske eller skruemaskine. De faglige udvalg med repræsentanter for både fagbevægelse og arbejdsgivere, som tilrettelægger uddannelsernes indhold, må gå forrest her og sikre, at ny teknologi bliver effektivt integreret i erhvervsuddannelserne, siger Michael H. Nielsen.

Unge skal udfordres mere
Undersøgelsen viser, at de unge har behov for flere it-færdigheder men også flere udfordringer på jobbet. Mens langt over halvdelen af de plus 40 årige siger, at deres færdigheder svarer til de opgaver, de har på jobbet, gælder det kun for en tredjedel af de unge. Til gengæld siger hver fjerde unge medarbejder i byggeriet, at de har it-færdigheder til at klare mere krævende opgaver. Mens det kun gælder 14 procent af de ældre.

- De yngre medarbejderes svar tyder på, at de kan mere, når det gælder it og ny teknologi, end de bliver brugt til på arbejdspladsen. Det potentiale skal vi forstå at udnytte, siger direktør i Dansk Byggeri Michael H. Nielsen.

-jhn

27/2 2019
  • Revision af Bygningsreglementet primo 2027

    Revision af Bygningsreglementet primo 2027

    politik ›Formålet er at gøre reglerne enklere og mere anvendelige, så det bliver lettere at renovere, omdanne og opføre nyt byggeri
  • Fischer TourVan kommer til Danmark

    Fischer TourVan kommer til Danmark

    byggeri ›SPONSORERET INDHOLD: Kom helt tæt på og få testet Fischers produkter, når Fischer TourVan lægger vejen forbi Kolding og Køge senere på måneden. Der vil også være konkurrencer, et lykkehjul og - i Køge - en gokart-bane
  • Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    Kemp & Lauritzen strammer grebet om Sønderjylland

    byggeri ›Teknikgiganten overtager aktiviteterne i Vollerup El-service i Sønderborg og styrker sit landsdækkende værditilbud og sin lokale position i Syd- og Sønderjylland
  • Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    Konkurser i byggeriet (Uge 36/2026-1)

    byggeri ›BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
  • Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    Klager over grusgravning er sjældent opsættende

    byggeri ›I perioden 2021 til og med 31. juli 2026 har der været 172 klagesager om råstofindvinding. Kun 59 af sagerne har klagen haft opsættende virkning
  • Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    Kommuner snyder elever for juniormesterlære

    byggeri ›En ny analyse fra SMVdanmark viser tydelige forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Kommuner med mange elever, der ikke består dansk og matematik, har meget få elever i juniormesterlære
  • Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    Aart får ansvaret for stor opdatering af Rosenborg Slot

    byggeri ›Slottet får et nyt underjordisk skatkammer, moderne publikumsfaciliteter og en delvis genskabelse af den historiske voldgrav. Nu har et bedømmelsesudvalg udpeget Aart som vinder af arkitektkonkurrencen om Rigets nye skatkammer
  • LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    LLO kræver huslejeloft og udlejerautorisation

    politik ›Folketinget har vedtaget en ny lov, der gør det lettere at bygge almene boliger i de store byer - trods høje grund- og byggeomkostninger