Maskinudlejer supplerer standen af minigravere
Industrivejens Maskiner ApS i Aalborg og Aabybro giver deres udlejningsmaskiner pigenavne. Nu har firmaet fået fem nye piger ind på holdet
Industrivejens Maskiner har afprøvet maskiner i 1.000 kg klassen grundigt med stort set en minigraver af hvert fabrikat i klassen over de seneste tre til fem år, og nu er valget faldet på Kubota U10.
Eneste minus hidtil har været, at der ikke var joysticks på maskinerne, men det har Løwener som dansk importør løst.
- Vi har haft en flok Kubota maskiner, der har 3-4000 timer på tælleren, og de har stort set hele tiden kørt med hydrauliske hamre. Vi har kostet sæde på alle maskinerne efter tre år samt skiftet drivhjul på en enkelt. Ellers har de ikke kostet penge i omkostninger at holde kørende, og de har kørt perfekt, fortæller Lasse Holsko, Industrivejens Maskiner ApS
- Vi har meget succes med minigravere i klassen 1700-1800 kg uden kabine, så de kan komme ind de fleste steder bl.a. med tiltskovl og hamre. Maskiner uden kabine er også meget lettere at rengøre efter endt udlejning, da de let kan vaskes med hedvandsrenser, tilføjer Lasse Holsko.
Alle maskinerne er født med startspærre, så de ikke kan startes uden den rigtige Kubota-nøgle.
Udvidelse i Aalborg
- Vi har aftalt med Løwener, at vi vil have en Kubota hybridmaskine på prøve. Det er en maskine, der ud over dieselmotoren også kan køre på el med kabelforbindelse. Vi udlejer mange maskiner til nedbrydning og renovering i kælderrum og andre indendørs rum især i de større byer. Der vil hybridmaskinen være det oplagte valg, siger Lasse Holsko.
Industrivejens Maskiner ApS har netop lejet en hal på 1.500 m2 i Aalborg bl.a. for at kunne have de mindre maskiner under tag. I alt har virksomheden i dag flere end 125 maskiner til udlejning.
- Det hænger også sammen med, at vi vil have mere fokus på udlejning af mindre maskiner til private. Derfor begynder vi også at holde åbent i weekenden i sommersæsonen, fortæller han.
Løwener monterer selv joystick og har også udviklet hybridmaskinen, som ud over at blive solgt i Danmark også eksporteres til andre Kubota-forhandlere i Europa.
Kubota har ifølge distriktschef Hans Jørgen Schmidt over halvdelen af markedet for 1.000 kg minigravemaskiner og sælger i det hele taget rigtig godt i maskinstørrelser op til 8,0 ton.
-cmn