Ministeren vasker hænder i mulig mafia-sagFinn Sørensen fra Enhedslisten vil til bunds i, om der er tilstrækkelig kontrol af, om udenlandske bydere har rent mel i posen

Ministeren vasker hænder i mulig mafia-sag

Der har INGEN reel kontrol været af italienske selskabers eventuelle forbindelser til mafiaen. Offentlige byggevirksomheder stoler på italienske tro- og loveerklæringer

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Finn Sørensen fra Enhedslisten fortsætter med at spørge regeringen, om der er tilstrækkelig kontrol med, om udenlandske virksomheder er omfattet af 'udelukkelsesgrunde' ved bud på offentlige bygge- anlægsopgaver.

Og noget tyder på, at der reelt INTET gøres for at kontrollere, om det er tilfældet. Det fremgår af et svar fra transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA)

Finn Sørensen havde bedt om en redegørelse hos bygherrerne/udbyderne af hovedstadens letbane og sidste del af Metroen og i den forbindelse få oplyst, hvad 'byggeren/udbyderen' som offentlig ordregiver har gjort for at sikre sig, at tilbudsgiverne ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i Udbudsloven

På tro og love
Af svaret fra ministeren fremgår det, at det eneste, der gøres for at sikre sig mod ulovlige virksomheder er krav om en ’tro- og loveerklæring’:

- Udbuddet af Hovedstadens Letbane og Sydhavnsmetroen er sendt i udbud ultimo 2016, og er udbudt i henhold til det tidligere Forsyningsvirksomhedsdirektiv...

I henhold til direktivet ’har alle tilbudsgivere afgivet underskrevet tro- og loveerklæring på, at de ikke er omfattet af de obligatoriske udelukkelsesgrunde’.

- Metroselskabet & Hovedstadens Letbane har ikke kendskab til eller mistanke om, at de modtagne erklæringer ikke er korrekte, oplyser ministeren, der blot henholder sig til de afgivne svar fra Meterselskabet & Hovedstadens Letbane.

Er det nok?
Svaret stiller da heller ikke Finn Sørensen tilfreds. Han har derfor stille to supplerende sørgsmål:

- Vil ministeren bekræfte, at en blanket udfærdiget af kammeradvokaten og udfyldt af et italiensk firma ikke nødvendigvis er tilstrækkelig dokumentation for, at det italienske firma ikke er omfattet af en udelukkelsesgrund, og at afleveringen af en sådan udfyldt blanket ikke fritager ordregiveren fra udbudslovens forpligtelser til at sikre sig imod, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene?

- Vil ministeren bekræfte, at udbudslovens bestemmelser om udelukkelsesgrunde også forpligter ordregiver til at sikre sig, at underentreprenører hele vejen ned gennem kæden ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde?

BygTek følger sagen tæt på Christiansborg og vender tilbage med svarene fra ministeren

8/12 2017