Nu skal skattesvindlere rammes af den store hammerSkatteministeriet

Nu skal skattesvindlere rammes af den store hammer

For at sikre en stærkere skattekontrol har et flertal af Folketingets partier gennemført en omfattende reform af skattekontrollen i Danmark

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Centralt i reformen er ansættelsen af 1.000 nye medarbejdere og åbningen af otte nye skattecentre fordelt over hele landet.

Reformen sikrer, at der nu foretages langt flere kontroller, og med stigende brug af ’intelligente kontrolmetoder’ bliver Skat samtidig bedre til at finde de brodne kar.

Men det er samtidig en udfordring at straffe flere skattekriminelle, uden at sagsbunkerne vokser så meget, at der opstår propper i systemet.

Et bredt flertal af Folketingets partier er enige om seks konkrete initiativer, der skal sikre, at skattevæsenet kan straffe skattekriminalitet både hårdere og hurtigere med bøde eller fængsel.

Administrative bøder eller domstols
Skattevæsenet kan afslutte straffesager administrativt ved at udstede et bødeforelæg. Er svindlen af en særlig grov karakter, oversendes sagen til politiet med henblik på behandling ved domstolene.

Reformen af skattekontrol har betydet, at flere svindlere bliver opdaget, når de forsøger at snyde. Siden 2018 er antallet af igangværende skattestraffesager næsten tredoblet, men samtidig har de mange sager forlænget den gennemsnitlige sagsbehandlingstid for straffesager, som i 2022 var på mere end 600 dage.

De lange sagsbehandlingstider har ifølge skatteministeren den konsekvens, at svindlere ikke i alle tilfælde bliver mødt af en hurtig og mærkbar straf for at snyde med skatter og afgifter. Samtidig ender skattevæsenet med at bruge mange ressourcer på at forhindre, at sager ikke forælder, mens de venter på at blive behandlet

Dobbelt op
Derfor indføres flere ting, som skærper straffen for at svindle med skatter og afgifter:

- Højere bøder og beløbsgrænser i fængselssager.
Bøden bliver fremover på to gange det unddragne beløb. For eksempel vil en forsætlig unddragelse på 750.000 kroner i dag medføre en tillægsbøde på 750.000 kroner. Fremover vil bøden være 1.500.000 kroner. Dertil kommer, at beløbsgrænsen for fængselsstraf hæves til 500.000 kroner. I dag afgøres mange sager generelt med betinget fængsel.

Fakturasvindlere hæfter indbyrdes
- Konsekvensen ved at svindle med skatter og afgifter skal falde hurtigere.

- Skærpet konsekvens over for handel med falske fakturaer.
Fakturafabrikker bruges til at svindle med skatter og afgifter. Der indføres et hæftelsesansvar hos de ledelsesmedlemmer, der anvender falske fakturaer, så de skal betale for det, de unddrager. Hæftelsen vil kunne blive pålagt så snart, unddragelsen er fastslået, så langvarige erstatningssager hos domstolene undgås. Samtidig gives mulighed for at inddrage svindelvirksomhedernes registrering.

Aftalepartierne er samtidig enige om at værne om borgere og virksomheders retssikkerhed. Tiltaget skal derfor kun ramme dem, der handler forsætlig eller groft uagtsomt, ligesom der skal være adgang til at klage og få en sag prøvet ved domstolene.

Hurtigere indefrysning
– Hurtigere indefrysning af bankkonti

Personer, der begår organiseret og systematisk skattesvindel gennem fx kædesvig, for søger ofte at føre udbyttet fra svindlen ud af landet via bankoverførsler. I dag skal skattevæsenet foretage indefrysning af bankkonti via fogedretten. Det er en udfordring, da svindlerne ofte allerede har flyttet pengene, inden indefrysningen kan ske. For at sikre skattekravet vil aftalepartierne give skattevæsenet administrativ adgang til hurtigt at foretage indefrysningen. Det vil gælde i sager, hvor skattevæsenet vurderer, at der er en nærliggende risiko for forsætlig eller groft uagtsom skatteunddragelse. Aftalepartierne er desuden enige om, at indefrysning af bankkonti altid skal følges op med en domstolsprøvelse umiddelbart efter, at skattevæsnet har foretaget indefrysningen.

Prioritering af større sager
– Ens beløbsgrænse for unddragelsessager

I dag kan skattevæsenet rejse en sag om skatte- eller afgiftsunddragelse, når unddragelsen overstiger visse beløbsgrænser. For eksempel er beløbsgrænsen 20.000 kroner ved grov uagtsom unddragelse af skat eller moms, og 10.000 kroner ved grov uagtsom unddragelse af punktafgifter. Beløbsgrænsen hæves, så den er 40.000 kroner i alle sager. I unddragelsessager under 40.000 kroner vil straffen være en bøde af ’ordensmæssig karakter’. Initiativet skal sikre, at de større sager kan prioriteres, men også at mindre sager mødes med en hurtig og konsekvent straf.

21/6 2023