Nultolerance for bilister med lattergas i blodet

Nultolerance for bilister med lattergas i blodet

I dag er det ikke i sig selv strafbart, og regeringen vil derfor nu indføre nultolerance for kørsel med lattergas i blodet.

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Der har været flere eksempler på voldsomme dødsulykker, hvor bilisten har inhaleret lattergas.

Problemet er stigende i flere politikredse, men som reglerne er i dag, kan bilisten kun straffes, hvis der kan føres bevis for, at bilisten var ude af stand til at føre køretøjet på fuldt betryggende måde på grund af indtagelsen af lattergas.

Det kan dog være vanskeligt for myndighederne at bevise, fordi mængden af lattergas i blodet aftager meget hurtigt.

Som et nyt initiativ vil regeringen derfor indføre nultolerance over for kørsel med lattergas i blodet. Det betyder, at det bliver muligt at straffe bilisten uanset, at mængden i blodet er lav på det tidspunkt, hvor blodprøven bliver taget efter kørslen.

Først mulig stramning næste år
Transportministeriet har nedsat en arbejdsgruppe, som blandt andet har til opgave at behandle de særlige problemer, der er knyttet til myndighedernes muligheder for at sætte ind over for lattergas på vejene.

Arbejdsgruppen forventes at afgive sin rapport i november 2022, og arbejdet skal bidrage til at skrue den bedst mulige ordning sammen. På baggrund af arbejdsgruppens rapport vil regeringen tage stilling til den konkrete ordning, herunder hvilken sanktion der skal være ved køre med lattergas i blodet.

Erhvervsministeren forventer derudover at fremsætte et lovforslag i efteråret om blandt at forbyde besiddelse af lattergas på offentligt tilgængelige steder uden et ’anerkendelsesværdigt formål’.

Det kommer blandt andet til at betyde, at man ikke må besidde lattergas i sin bil på et offentligt tilgængeligt sted uden et ’anerkendelsesværdigt formål’.

29/9 2022