Nye overhalingsspor skal lette trykket omkring Københavns Hovedbanegård
Sund & Bælt etablerer overhalingsspor ved Kalvebod mellem Ellebjergvej og Bådhavnsgade. Projektet skal øge kapaciteten på jernbanen omkring København og skabe bedre plads på en af Danmarks mest trafikerede strækninger.
Overhalingssporene er en del af Infrastrukturplan 2035 og skal styrke forbindelsen fra Roskilde via København Syd til Københavns Lufthavn. De skal samtidig være med til at håndtere den forventede stigning i togtrafikken, når Femern Bælt-forbindelsen åbner.
- Det nye overhalingsspor ved Kalvebod er nødvendigt, hvis vi skal undgå flaskehalse for togtrafikken i fremtiden.
- Skinnerne er allerede i dag tæt trafikeret både af gods- og passagertog, og på sigt vil øget kapacitet kunne give bedre udnyttelse og fleksibilitet på skinnerne og aflaste trafikken på Københavns Hovedbanegård, siger Klaus Jørgensen, projektdirektør i Sund & Bælt.
Den eksisterende jernbanekorridor over Amager er i dag en central forbindelse for både dansk og international trafik.
Med de nye spor bliver det muligt i højere grad at adskille hurtige passagertog fra langsommere godstog og dermed udnytte skinnerne mere optimalt. Projektet indgår i det transeuropæiske transportnetværk (TEN-T) med medfinansiering fra EU.
Arbejdet indledes med etablering af byggepladser samt jord- og forberedende arbejder på strækningen mellem Bådhavnsgade/Fragtvej og Ellebjergvej.
Anlægsarbejdet forventes gennemført frem mod 2028.
Om arbejdet ved Kalvebod
• Der etableres overhalingsspor mellem København Syd og Bådhavnsgade.
• Arbejdet går i gang den 21. juni 2026.
• Projektet er en del af Infrastrukturplan 2035.
• Formålet er at øge kapaciteten og forbedre samspillet mellem passager- og godstog.
• Overhalingssporene er en del af en sydlig jernbanekorridor uden om København H.
• Projektet skal understøtte den forventede trafikstigning frem mod åbningen af Femern Bælt-forbindelsen.
• Projektet er miljøkonsekvensvurderet og godkendt af Trafikstyrelsen.
• Medfinansieres af EU gennem Connecting Europe Facility (CEF).
-dc