Plejehjem i Tune sendes i nyt EU-udbud

Plejehjem i Tune sendes i nyt EU-udbud

Det planlagte plejehjem bliver forsinket i forhold til de oprindelige planer

Af Dan Bjerring

Det bliver alligevel ikke entreprenørvirksomheden MT Højgaard, som skal bygge det planlagte plejehjem i Tune.

Boligselskabet Sjælland har ’efter en gensidig aftale og i enighed’ med MT Højgaard valgt at opsige det planlagte samarbejde. Det betyder at projektet nu bliver sendt i et nyt udbud for at finde og vælge en ny entreprenør:

- Vi kunne se, at vi ikke kunne få økonomien til at nå sammen med MT Højgaard, så derfor har vi været nødsaget til at skilles, oplyser Boligselskabet Sjællands byggechef, Per Bro.

Nyt EU-udbud
Boligselskabet Sjælland har på den baggrund undersøgt markedet, og det er deres vurdering, at projektet ’med nogle få justeringer’ godt kan realiseres indenfor de rammer, der er afsat, og med de kvaliteter der ligger i det projekt, som vandt konkurrencen.

Som en konsekvens af beslutningen, så bliver det planlagte plejehjem i Tune nu forsinket i forhold til de oprindelige planer. Målet er dog stadig, at projektet vil stå færdig i 2026. Projektet vil i løbet af september blive sendt i EU-udbud.

Tidlig inddragelse

Ifølge Boligselskabet Sjælland ventes forsinkelsen i projektet at blive seks til ni måneder og forventes nu at stå færdigt i slutningen af 2026 - ikke som hidtil i begyndelsen af 2026.

Samtidig slås det fast, at der ikke er tale om at ændre på projektets fodaftryk og funktion:

- Vi arbejder efter udbudsmodellen - ”tidlig inddragelse” - og de kommende justeringer vil derfor ske i samarbejde med den valgte entreprenør og Greve Kommune. Justeringen af projektet vil derfor være af en mere byggeteknisk karakter, oplyses det videre.  

 

Fjernvarme på vej

- Vi ønsker at realiserer det oprindelige projekt. Intentionen er derfor fortsat at bygge indenfor rammerne af den vedtagne lokalplan. Vi er meget opmærksomme på, at der er en fjernvarmeløsning på vej til området. Det har hele tiden været vores intention, at koble projektet på det kommende fjernvarmenet, så snart det vil kunne lade sig gøre, slutter Boligselskabet Sjælland.      

Oplysningerne om fjernvarmenettet skyldes, at det for nylig er slået fast, at Tune mod forventning alligevel skal forsynes med fjernvarme.

Det skyldes, at der for første gang er indgået aftale mellem to kommuner – Høje Taastrup og Greve - om at forsyne et område på tværs af kommunegrænserne, og dermed skal Tune have fjernvarme frta Høje Taastrup.

 

 

5/9 2023