Tvende Gange skudt i Grus - Atter rejst som Møllehus

Tvende Gange skudt i Grus - Atter rejst som Møllehus

Dybbøl Mølle har sendt en ansøgning til Folketinget om en fast bevilling på Finansloven på én million kroner årligt til dækning af vedligeholdelse og drift af det måske mest ikoniske historiske monument over danske soldaters tapperhed.

Af Dan Bjerring
Christiansborg


Dybbøl Mølle genererer kun beskedne indtægter gennem entrébetaling fra besøgende gæster
samt et mindre årligt tilskud fra Sønderborg Kommune:

- Det har på denne baggrund ikke været muligt at holde møllen i en stand, som det må forventes af et af Danmarks fineste nationale symboler. Det var derfor særdeles glædeligt, at det lykkedes for første gang i møllens historie at modtage statslige midler gennem optagelse på Finansloven for 2019, hvilket muliggjorde en omfattende renovering af møllen, skriver folkene bag møllen.

Økonomisk uoverkommelige
Det lykkedes også i 2020 at få tildelt 400.000 kroner på Finansloven i hvert af årene 2021 og 2022:

- Det løser imidlertid ikke møllens kroniske problem – at sikre en vedvarende, ordentlig vedligeholdelse og drift af møllen. Det er derfor et udtalt ønske, at Dybbøl Mølle permanent optages årligt på Finansloven med et beløb, der kan bidrage til at sikre, at møllen ikke henfalder og i fremtiden skal igennem større samlede renoveringer, der vil være
økonomisk ganske uoverkommelige for Dybbøl Mølle, lyder opfordringen.

Behov for næsten én million årligt
Med hensætning og vedligehold af mølle, møllebygninger og monumentpark er det samlede årlige behov i gennemsnit beregnet til 932.626 kroner eksklusiv moms, og fraregnet tilskud fra Sønderborg Kommune og Dybbøl Mølles vedligeholdelsesfond er behovet
beregnet til 832.626 kroner:

- Såfremt staten ikke ønsker at bevilge midler, som kan hensættes til senere større renoveringer, vil behovet variere fra år til år, men da beløbet sædvanligvis først udbetales ved indsendelse af faktura for udført arbejde, risikerer staten ikke, at der udbetales højere støtte, end Dybbøl Mølle er berettiget til, fremgår det videre.

Dyrere energi
Der peges videre på se kraftigt forøgede priser på el og gas, som også påvirker de årlige udgifter betydeligt.

Desuden har Dybbøl Mølle behov for at udvikle sin formidling for at kunne fastholde især de mange skoleklasser, som traditionelt besøger møllen i forbindelse med lejrskoleophold i området:

- På disse baggrunde ansøger Dybbøl Mølle om et tilskud til driften på 200.000 krone årligt. Da Dybbøl Mølle blev gennemgående renoveret i 2019–2020 for at være præsentabel ved
fejringen af 100-året for Genforeningen, blev den også kalket. Men den helt rigtige behandling af murværket var ikke fundet.

Seks prøvefelter på murværket
For at finde den bedste måde at behandle murværket på blev der før vinteren 2021 etableret seks prøvefelter med forskellige typer af behandling på møllen.

Forsøget blev udført af firmaet Seir Bygnings-analyse, og ved evalueringen i marts 2022 blev den fremtidige metode fundet. For at bringe den valgte metode i anvendelse kræves, at møllen sandblæses for helt at fjerne det vandtætte lag, som den tidligere KEIM-behandling har resulteret i.

Herefter skal møllen kalkes fire gange og afsluttes med en gang kalkvand. Renoveringen vil være afsluttet medio juni inden højsæsonen – og i god tid, inden Tour de France-feltet den 3. juli suser forbi møllen.

Fortsat åben for publikum
Dybbøl Mølle vil i hele perioden fortsat være åben for publikum, og den samlede pris for renoveringen løber op i godt en million kroner, hvoraf Slots- og Kulturstyrelsen yder et tilskud på 257.000 kroner til det fredede nationale symbol:

- Vi håber, at staten vil give et tilskud på 243.000 kroner, så statens samlede støtte bliver på
500.000 kroner. Vi søger ligeledes Sønderborg Kommune om et tilskud på 250.000 kroner.
Såfremt de nævnte beløb bevilges, vil Dybbøl Mølles egenbetaling beregnet være på 250.000 kroner, slutter henvendelsen til Folketinget.

22/5 2022