Administration af AFU sejler hos ATP
ATP har kun fået 2 procent af krav ind i kampen mod lønsvindel. Også venstrefløjen i Folketinget har nu fået øje på de voldsomme administrationsomkostninger i Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede, der administreres af ATP.
Af Dan Bjerring
Christiansborg
Sinem Dybvad Demir (EL) har spurgt beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S), hvor stort et samlet beløb Arbejdsmarkedets Fonds for Udstationerede (AFU) har opkrævet i ekstraordinære bidrag, og hvor stor en del af beløbet der efterfølgende er blevet indbetalt eller inddrevet.
Og svaret viser endnu en gang, at ATP hæver et voldsomt administrationsbeløb for næsten ingenting.
To gik konkurs
Ifølge ministeren har AFU i otte sager med anmeldte løntilgodehavender beregnet og opkrævet ekstraordinært bidrag på i alt 7.176.378 kroner hos fem danske hvervgivere.
I fire sager var hvervgiver den samme danske virksomhed, men i relation til fire forskellige italienske selskaber. Tre af hvervgiverne har samlet indbetalt 166.077 kroner.
To hvervgivere gik konkurs, og AFU modtog ikke dividende.
AFU kan ved hvervgivers konkurs rette kravet mod hvervgivers danske moderselskab. Det var dog i de konkrete sager ikke muligt, da de danske hvervgivere havde udenlandske moderselskaber.
Vanskeligt at inddrive gæld
ATP har tidligere oplyst, at der i alt er anmeldt et samlet løntilgodehavende på 28.970.740,00 kr., og et samlet bodsbeløb på 21.417.841,00 kr.
Ifølge ministeren har AFU samlet har inddrevet 501.860,64 kroner.
ATP undskylder det ringe resultat med, at ”vanskelighederne med at inddrive gæld” blandt andet skyldes., at der er tale om ”grænseoverskridende inddrivelse”:
I dialog med ATP
- Der gælder andre regler og procedurer for inddrivelse end i Danmark, og den udenlandske arbejdsgiver kan være insolvent, gået konkurs eller ikke har aktiver, som der kan foretages udlæg i…
Ministeren oplyser i sit svar videre, at ”der er en række vanskeligheder forbundet med at inddrive midler i udlandet”:
- Når det er sagt, er jeg alligevel optaget af, om inddrivelsen kan styrkes…. Beskæftigelses- og Ligestillingsministeriet er i dialog med ATP og arbejdsmarkedet parter i forhold til, om der kan gøres yderligere for at sikre inddrivelse af midler hos arbejdsgivere i udlandet, lyder budskabet fra beskæftigelsesministeren
Sang fra de varme lande
Direkte adspurgt, om AFU-fonden lever op til sit formål, svarer ministeren udenom og røber indirekte, at hun INTET reelt vil foretage sig for at standse de voldsomme administrationsudgifter hos atp for at udføre meget lidt arbejde.:
- Fonden bidrager til at understøtte håndhævelsen af kollektive overenskomster i relation til udstationeringsområdet, og til at de fagretlige afgørelser kan fuldbyrdes i forhold til udstationerende arbejdsgivere. Det er et led i fondsløsningen, at den første danske hvervgiver (kontrahent) kan blive mødt med et krav. Derved er der incitament til at sikre sig, at den udenlandske tjenesteyder (kontrahent) overholder sine forpligtelser i forbindelse med den midlertidige levering af tjenesteydelsen….