Fast track er ikke en garanti mod fusk og snydUdlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek

Fast track er ikke en garanti mod fusk og snyd

Novo Nordisks underentreprenører på flere byggepladser lever ikke op til, at deres faktiske løn- og arbejdsvilkår opfylder krav for at få opholdstilladelse i Danmark

Af Dan Bjerring
Christiansborg

Medlem af Folketinget Victoria Velasquez fra Enhedslisten har spurgt udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S), hvad han vil gøre for, at sikre, at ”fast track-ordningen ikke underminerer den danske model”.

Hun henviser til artikler i Ekstrabladet, der peger på, at Novo Nordisks underentreprenører har hentet udenlandske arbejdere via fast track-ordningen til flere byggepladser, men at deres faktiske løn- og arbejdsvilkår langt fra lever op til de krav, der stilles for at få opholdstilladelse i Danmark.

SIRI er opmærksom
Ministeren erkender, at ”en fast track-certificering er ikke en garanti mod fusk og snyd”:

- Derfor er udlændinge, som har en opholds- og arbejdstilladelse efter én af fast track-ordningens spor, også genstand for kontrol hos Styrelsen for International Rekruttering og Integration (SIRI) på samme måde som udlændinge, der har ophold efter én af de andre erhvervsordninger...

Styrket fokus på bygge- anlægsbranchen
Ifølge Kaare Dybvad Bek har SIRI skærpet opmærksomheden i sagsbehandlingen af nye ansøgninger og ved forlængelsesansøgninger fra udlændinge ansat i bygge- og anlægsbranchen:

- Der udover har SIRI indkaldt flere udlændinge med gyldige tilladelser fra udvalgte virksomheder i branchen til interview for blandt andet at afklare, om de oplyste løn- og ansættelsesvilkår i eksempelvis ansættelseskontrakter og lønsedler rent faktisk bliver overholdt.

- Endelig vil SIRI fortsat have styrket fokus på branchen ved udgående kontrol besøg, oplyser udlændinge- og integrationsministeren.

13/3 2025