26-årig nybagt arkitekt vinder Icopal Prisen 2013
Det var en stolt og glad Anders Liisberg-Larsen, der torsdag den 31. oktober modtog Icopal Prisen 2013 på 50.000 kroner
Det var en stolt og glad Anders Liisberg-Larsen, der torsdag den 31. oktober modtog Icopal Prisen 2013 og 50.000 kroner. Han fik prisen for et, ifølge dommerpanelet, på en gang 'poetisk, nyskabende, samfundsrelevant og engagerende forslag'. Anders Liisberg-Larsens vinderprojekt lever samtidig op til priskravet om at forny dansk arkitektur ved at inddrage den 5. facade – taget – på nytænkende og innovativ vis.
- Jeg føler, at jeg har fået bekræftet, at jeg har fat i noget som arkitekt, og det giver mig et godt rygstød i mit nye job hos Lundgaard og Tranberg Arkitekter. Det er skønt at kunne starte arbejdslivet på den måde, siger Anders Liisberg-Larsen, der vil bruge de medfølgende penge på en studierejse til Brasilien – naturligvis for at fordybe sig i den lokale arkitektur.
Det tabte land
Det er i år 14. gang siden 1986 – prisen uddeles hvert andet år – at en af landets dygtigste unge arkitekter kan skrive "vinder af Icopal-prisen" på CV'et og drage hjem fra prisfesten på Kunstakademiets Arkitektskole i København med hæder, anerkendelse og i år 50.000 kr. Projektet "Det tabte land og et gæstgiveri", blev valgt blandt 50 deltagende projekter indsendt af studerende fra arkitektskolerne i Aarhus og København. Prisen blev overrakt af rektor Lene Dammand Lund og vinderen af Icopal Prisen 2011, Espen Lunde Nielsen.
Bæredygtighed og ønsket om at reagere på klimaforandringerne er et gennemgående tema i årets projekter. Det gælder også vinderprojektet, der, ifølge dommerkomiteen, "på forbilledlig vis anviser, hvordan et arkitektonisk, landskabeligt og klimatilpasset helhedsbegreb kan transformere eksisterende forhold i det danske landskab og øge dets rekreative værdi".
I pagt med naturen
Anders Liisberg-Larsens projekt udspiller sig ved Bogense på Nordfyn, hvor en fond har erhvervet et tidligere landbrugsområde ud til kysten og vil opføre et naturformidlingscenter og genskabe tidligere inddæmmet natur. I 2014 bliver digerne brudt ned og havet vil strømme ind og gendanne lagunen, som lå på stedet for 150 år siden.
Anders Liisberg-Larsen har valgt at bygge videre på de to tilbageværende længer af en gammel bondegård. Derudover opfører han to pavillonlignende bygningsværker, som er løsrevet fra de to længer, så naturen kan bevæge sig ind mellem bygningerne.
- Min version af naturformidlingscentret rummer både laboratorium til forskning og undervisning af skoleklasser, forskerbolig, gæstgiveri, hvor vandrende gæster kan overnatte, og en restaurant. Det hele er beskyttet mod det snart indstrømmende havvand af en lav terrænhævning, fortæller han.
Anders Liisberg-Larsen har i sit projekt stor fokus på bygningernes tage. De gamle gårdbygninger har han udstyret med nye stråtage, og de nye bygninger har pyramideformede tagflader, der på stolper synes at svæve frit i luften som sheltere, hvis indre rum åbner sig mod den nye natur via glasskydedøre.
-jhn