1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: Region Hovedstaden
Køberens retlige status: Regional myndighed
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Sundhed
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Informationsmøde vedr. udbud af renoverings- og byggeprojekter til Region Hovedstaden
Beskrivelse: Informationsmøde vedr. udbud af renoverings- og byggeprojekter til Region Hovedstaden. Informationsmødet afholdes mandag d. 7. oktober 2024 kl. 15.30-16.30 i Center for Ejendomme på Stationsalléen 42, 2730 Herlev. På informationsmødet vil direktør, Mogens Kornbo, vicedirektør, Lillian Rasch Madsen og enhedschef, Merete Vestergaard, præsentere Center for Ejendommes overordnede tanker vedrørende et nyt udbud. Tilmelding til mødet skal ske skriftligt til projektleder Christina Nielsen på christina.nielsen.14@regionh.dk senest d. 2. oktober 2024.
Intern ID: 24042274
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer, 45400000 Færdiggørelse af bygninger, 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed, 71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed, 71300000 Ingeniørvirksomhed
2.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Dækker hele Region Hovedstaden.
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Informationsmøde vedr. udbud af renoverings- og byggeprojekter til Region Hovedstaden
Beskrivelse: Informationsmøde vedr. udbud af renoverings- og byggeprojekter til Region Hovedstaden. Informationsmødet afholdes mandag d. 7. oktober 2024 kl. 15.30-16.30 i Center for Ejendomme på Stationsalléen 42, 2730 Herlev. På informationsmødet vil direktør, Mogens Kornbo, vicedirektør, Lillian Rasch Madsen og enhedschef, Merete Vestergaard, præsentere Center for Ejendommes overordnede tanker vedrørende et nyt udbud. Tilmelding til mødet skal ske skriftligt til projektleder Christina Nielsen på christina.nielsen.14@regionh.dk senest d. 2. oktober 2024.
Intern ID: 1
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Bygge og anlæg
Primær klassifikation (cpv): 45000000 Bygge- og anlægsarbejder
Supplerende klassifikation (cpv): 45300000 Udførelse af bygningsinstallationer
Supplerende klassifikation (cpv): 45400000 Færdiggørelse af bygninger
Supplerende klassifikation (cpv): 71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71200000 Arkitektvirksomhed samt hermed beslægtet virksomhed
Supplerende klassifikation (cpv): 71300000 Ingeniørvirksomhed
3.1.2.
Udførelsessted
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Yderligere oplysninger: Dækker hele Region Hovedstaden.
3.1.5.
Generelle oplysninger
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): ja
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: Region Hovedstaden
Registreringsnummer: 29190623
Postadresse: Kongens Vænge 2
By: Hillerød
Postnummer: 3400
Landsdel (NUTS): Nordsjælland (DK013)
Land: Danmark
Enhed: Jesper Kristensen
Telefon: +45 24994968
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Østjylland (DK042)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: 74e46462-4e4f-4531-97e0-478719156f97 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 23/09/2024 07:53:22 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 23/09/2024 09:30:28 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 573933-2024
EUT-S-nummer: 186/2024
Offentliggørelsesdato: 24/09/2024
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 03/03/2025