1. Køber
1.1.
Køber
Officielt navn: AC Birk - AFLD I/S
Køberens retlige status: Offentligretligt organ
Den ordregivende myndigheds aktivitet: Miljøbeskyttelse
2. Procedure
2.1.
Procedure
Titel: Udbud af forbrændingsegnet affald
Beskrivelse: Med denne meddelelse ønsker AFLD at få afdækket markedet for forbrændingsegnet. Ved interessetilkendegivelse indbydes de interesserede aktører til en markedsdialog forud for et udbud af forbrændingsegnet affald.Se i øvrigt vedhæftede beskrivelse af markedsscreeningen for yderligere oplysninger
Intern ID: 24110002
2.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald, 90513100 Bortskaffelse af husholdningsaffald
2.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
2.1.4.
Generelle oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
3. Del
3.1.
Teknisk ID for delen: PAR-0000
Titel: Udbud af forbrændingsegnet affald
Beskrivelse: Med denne meddelelse ønsker AFLD at få afdækket markedet for forbrændingsegnet. Ved interessetilkendegivelse indbydes de interesserede aktører til en markedsdialog forud for et udbud af forbrændingsegnet affald.Se i øvrigt vedhæftede beskrivelse af markedsscreeningen for yderligere oplysninger
Intern ID: 24110002
3.1.1.
Formål
Kontraktens hovedformål: Tjenesteydelser
Primær klassifikation (cpv): 90513300 Affaldsforbrænding
Supplerende klassifikation (cpv): 90500000 Tjenesteydelser i forbindelse med affald
Supplerende klassifikation (cpv): 90513100 Bortskaffelse af husholdningsaffald
3.1.2.
Udførelsessted
Land: Danmark
Hvor som helst i det pågældende land
3.1.5.
Generelle oplysninger
Reserveret deltagelse:
Deltagelse uden forbehold.
Udbuddet er omfattet af aftalen om offentlige udbud (GPA): nej
3.1.6.
Udbudsdokumenter
Sprog, som udbudsdokumenterne er officielt tilgængelige på: dansk
3.1.7.
Udbudsvilkår
Udførelsen af kontrakten skal ske inden for rammerne af programmer for beskyttet beskæftigelse: Nej
3.1.9.
Yderligere oplysninger, mægling og gennemgang
Organisation med ansvar for klager: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
8. Organisationer
8.1.
ORG-0001
Officielt navn: AC Birk - AFLD I/S
Registreringsnummer: 13814708
Afdeling: AFLD I/S
Postadresse: Uldjydevej 2
By: Herning
Postnummer: 7400
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Enhed: Lars Overvad Mathiasen
Telefon: +45 96261515
Denne organisations roller:
Køber
8.1.
ORG-0002
Officielt navn: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
By: Viborg
Postnummer: 8800
Landsdel (NUTS): Vestjylland (DK041)
Land: Danmark
Telefon: +45 72405600
Fax: +45 33307799
Denne organisations roller:
Organisation med ansvar for klager
8.1.
ORG-0003
Officielt navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
By: Valby
Postnummer: 2500
Landsdel (NUTS): Byen København (DK011)
Land: Danmark
Telefon: +45 41715000
Fax: +45 41715100
Denne organisations roller:
Organisation, der leverer yderligere oplysninger om klageprocedurerne
8.1.
ORG-0004
Officielt navn: Mercell Holding ASA
Registreringsnummer: 980921565
Postadresse: Askekroken 11
By: Oslo
Postnummer: 0277
Landsdel (NUTS): Oslo (NO081)
Land: Norge
Enhed: eSender
Telefon: +47 21018800
Fax: +47 21018801
Denne organisations roller:
TED eSender
Bekendtgørelsens ID: e9a9a368-3472-4433-9695-f617f7937a02 - 01
Formulartype: Planlægning
Bekendtgørelsestype: Forhåndsmeddelelse eller vejledende periodisk bekendtgørelse, der kun er anvendt til informationsformål
Bekendtgørelsesundertype: 4
Afsendelsesdato for bekendtgørelsen: 08/11/2024 11:48:51 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Dato for afsendelse af bekendtgørelsen (eSender): 08/11/2024 11:49:19 (UTC+00:00) vesteuropæisk tid, GMT
Bekendtgørelsens officielle sprog: dansk
Bekendtgørelsesnummer: 684504-2024
EUT-S-nummer: 219/2024
Offentliggørelsesdato: 11/11/2024
Den påtænkte dato for offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse inden for denne procedure: 30/12/2024