Løb og kig på arkitekturArkitekturløbet er et 6 km. langt motionsløb for a

Løb og kig på arkitektur

Arkitekturløb i København for alle løbeglade byboere

Amerika Plads på Østerbro danner rammen om dette års Arkitekturløb for alle løbeglade byboere med interesse for byens nye arkitektur og byudvikling.

Copenhagen X skyder løbet i gang den 20. maj kl. 18.00.

Fyrtårnet, Nordlyset, Kobbertårnet og Zinkhuset er navnene på nogle af de byggerier, der er skudt op omkring Amerika Plads på Østerbro, og har forvandlet en del af den gamle frihavn til et nyt og livligt bykvarter med boliger, erhverv og forretninger. Hvis det ikke er der, du kommer allermest, men gerne vil have et indblik i et af byens nye kvarterer er Arkitekturløbet en god anledning.

Arkitekturløbet er et 6 kilometer langt motionsløb for alle, der interesserer sig for byens udvikling og arkitektur og gerne vil have pulsen op på en ny og anderledes måde. På årets løb kommer deltagerne til at løbe både på det gamle Østerbro omkring Strandboulevarden og på Nordhavnen, der står for at blive Nordens største byudviklingsprojekt. Løbet starter og slutter på Amerika Plads.

”fortsætter…”

- Det er tredje år, vi holder Arkitekturløbet, og vi kan virkelige mærke at vores koncept med at formidle byens nye arkitektur i løbetempo, har bidt sig fast. Amerika Plads og Nordhavnen er oplagte steder at opleve ny arkitektur og fornemme byens udvikling.

Begge steder viser, hvordan havneudvikling og omdannelse af industriområder kan gribes an – Amerika Plads er med sine mange spændende og forskellige byggerier en næste færdigbygget ny bydel, mens Nordhavnen udstråler en følelse af, at her skal snart skal ske noget stort. Begge steder er et besøg værd, fortæller Kasper Egeberg, projektleder i Copenhagen X.

Arkitekturløbet er også for børnene. Der bliver en kort børnetur på Amerika Plads og et værksted, hvor man kan bygge huse og pladser på en model over Østerbro. Børnetur og værksted er gratis.

tøtte

Læs mere om løbet og se hele ruten her…

17/4 2010
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød