Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikereArkivfoto

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”


Af Dan Bjerring

Christiansborg

Marie Brixtofte (V) har bedt boligminister Jacob Mark (SF) redegøre for, ”hvilke værn der findes mod grundløse eller chikanøse indberetninger, hvis en certificeret brandrådgiver eller statiker pålægges at betale omkostningerne ved en ekstra kontrol, der iværksættes på baggrund af en indberetning fra eksempelvis en kommune eller en konkurrent - også hvis kontrollen ikke fører til kritik eller sanktion” 

Det er altså brandrådgiveren, der skal betale omkostningerne ved ekstrakontroller – selv om der intet er at komme efter for kommunerne.

Mistanke til certificeret

Ifølge ministeren fremgår det af ”bekendtgørelsen om certificeringsordninger for dokumentation af tekniske forhold i bygningsreglementet”, at kommuner eller andre kan indsende en meddelelse til certificeringsorganet, hvis der er mistanke om, at den certificerede ikke længere opfylder sin certificering. 

- En sådan meddelelse skal begrundes. Hvis der foreligger en begrundet mistanke, skal certificeringsorganet foretage en faglig vurdering af indberetningen, før en kontrol foretages oplyser ministeren.

International standard

Han påpeger derfor, at ”grundløse indberetninger om mistanke om manglende opfyldelse ikke fører til en ekstra kontrol af den certificeredes virke og omkostninger hertil”. 

Jacob Mark oplyser videre, at certificeringsorganerne skal leve op til en internationalt anerkendt standard, der blandt andet indeholder krav til, at certificeringsorganerne handler upartisk over for certificerede personer:

- Dette gælder også i vurderinger om mistanke om manglende opfyldelse af betingelserne for certificering. Den Danske Akkrediteringsfond (DANAK) kontrollerer årligt, om certificeringsorganerne overholder standarden, lyder det videre.

Kvalitet og sikkerhed

Ministeren hæfter sig ved, at en indberetning skal være begrundet, og at certificeringsorganet skal foretage en faglig vurdering af sagen, før der kan iværksættes ekstra kontrol:

- Indberetninger skal naturligvis ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere. Ordningen skal understøtte kvalitet og sikkerhed – ikke misbruges, skriver ministeren i sit svar til Marie Brixtofte.

Fair og ordentligt

Hvis evalueringen af certificeringsordningen viser, at der er uhensigtsmæssigheder eller behov for yderligere værn mod chikanøse indberetninger, mener Jacob Mark, at ”der skal ses nærmere på det”:

- Det er vigtigt for mig, at systemet fungerer fair og ordentligt for alle parter, slutter boligministeren.


20/9 2026