Milliard-efterslæb på skolerenoveringLapperierne på skolerne skal afløses af en helheds

Milliard-efterslæb på skolerenovering

Kommuneaftalen er ikke ambitiøst nok, mener brancheforeningen Dansk Ventilation, som efterlyser en effektiv helhedsplan

År efter år har kommuner med ondt i økonomien ladet skoler, daginstitutioner og andre bygninger forfalde. Ifølge en ny rapport fra Cowi er der oparbejdet et efterslæb på ni milliarder kroner til vedligeholdelse og renovering.

Beløbet vil stige til over 14 milliarder kroner inden udgangen af 2011, hvis kommunernes budgetter til vedligeholdelse ikke øges markant.

Ifølge den nye kommuneaftale vil der blive brugt en milliard kroner ekstra til udbedring af skoler og sociale institutioner i 2009 og derefter to milliarder kroner om året fra 2010 til 2013. Det er, hvad samfundsøkonomien kan bære, siger undervisningsminister Bertel Haarder.

Men det er ikke ambitiøst nok, mener brancheforeningen Dansk Ventilation. Foreningen mener, at regeringen med de nuværende bevillinger til vedligeholdelse og renovering af kommunernes bygninger fuldstændig forbigår de energimæssige og indeklimamæssige problematikker, som gemmer sig i den nedslidte bygningsmasse.

”fortsættes…”

Dansk Ventilation efterlyser politisk initiativ til en egentlig indeklimaplan for både offentlige og private bygninger.

- Dansk forskning har dokumenteret, at børns indlæringsevne øges med op til tyve procent, hvis indeklimaet forbedres. Det er også dokumenteret, at der er mulighed for enorme besparelser i energiforbruget og dermed CO2-udledningen, hvis gamle bygninger energirenoveres, siger direktør i Dansk Ventilation, Chresten Galsgaard.

- Det er nødvendigt, at politikerne tænker i større og mere sammenhængende baner, og derfor bør der hurtigt udarbejdes en helhedsplan for en ambitiøs og samlet ajourføring af den offentligt ejede bygningsmasse og med skoler og daginstitutioner som første prioritet.

Når energibesparelserne regnes ind, vil man opdage, at en stor del af projektet reelt vil være selvfinansierende, og at Danmark samtidig vil komme tættere på at nå målene i den nationale klimahandlingsplan for reduktion af CO2-udslippet, siger Chresten Galsgaard.

- I fællesskab kan den danske byggebranche og klima- og energibranchen, som jeg repræsenterer, levere langtidsholdbare og energirigtige løsninger, som vil være økonomisk rentable, siger Chresten Galsgaard og tilføjer, at samfundet her kan gøre en indsats, der på mange måder vil vise sig at være en utrolig god investering i fremtiden.

- tøtte

21/10 2008
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød