New York i ValbyEt af mødelokalerne hos SCHØDT arkitekter i den om

New York i Valby

Carlsbergs gamle bygninger får midlertidigt nye funktioner, indtil den nye bydel Carlsberg er en realitet. Senest danner Tap E rammen om utraditionelle kontorer.

I 2008 flyttede Carlsberg produktionen fra København til Fredericia. Mere end 160 års bryggerivirksomhed på grunden i Valby var slut, og en ny tid for det gamle velkendte område begyndte. Masterplanen for en helt ny bydel i København var efter endt international arkitektkonkurrence defineret. Realiseringen af planen kommer imidlertid til at strække sig over mange år, og de eksisterende bygninger anvendes til andre formål, end de er tiltænkt i masterplanen, indtil deres tur kommer.

Tap E slukkede tørsten

Tap E er en af bygningerne. En mineralvandsfabrik opført i 1922 og tegnet af arkitekterne C. Harild og Sven Eske Kristensen. I 1962 blev bygningen udvidet med en tilbygning. Tap E fungerede som mineralvandsfabrik fra 1922 og blev allerede i 1927 udvidet med tre etager. I 1980&erne blev der opbygget en eksporttappekolonne i bygningen (heraf navnet tap E).

SCHØDT arkitekter A/S er netop flyttet til Tap E. Efter ombygning af de rå lagerlokaler er der nu skabt et moderne, innovativt kontor i New York&er stil med præg af det oprindelige industrielle udseende.

Gulvene er de oprindelige asfaltgulve, som er lakeret. Alle rør er synlige, og væggene er opbygget af malerbehandlede træplader. Som indvendige vinduesfelter er anvendt termoplader, som man kender fra udhustage.

Fortsættes ...

- Det er tanken, at lokalerne skal understøtte vores arbejde. Det skal være inspirerende at møde på arbejde hver morgen, både i selve kontoret, men i lige så høj grad i nærområderne – og det behov opfylder Carlsbergområdet samt bygningerne med de mangfoldige udbud af attraktioner, fortæller Søren Schødt.

Fremtidens by

Først om ca. 20 år vil byen stå færdig, men fra Carlsbergs side har man helt fra begyndelsen været klar over, at udviklingen af området er banebrydende. Mennesker, der bor i København, har stærke følelser omkring Carlsberg og områdets historie.

Størstedelen af Carlsbergs historiske bygninger - inklusive Elefantporten - vil blive bevaret. I alt 15 pct. af den kommende byggemasse vil udgøre bevarede bygninger m.v. som reference til stedets 160 år lange bryggerihistorie.

Carlsbergs besøgscenter, museum, forskningscenter og Husbryggeriet Jacobsen vil forblive på området, ligesom Carlsbergs hovedkvarter.

- mir

8/12 2009
  • Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    Arbejdsmiljøpris i hus efter langt, sejt træk

    alle ›Et langsigtet, ambitiøst mål om 'nul ulykker' gennem en grundlæggende ændring af sikkerhedskulturen sikrer i år NCC Construction en pris i kategorien 'Arbejdsmiljø som strategisk element'
  • Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    Vil totalrenovere Hotel Hvide Hus i Aalborg

    alle ›Hotel Hvide Hus i Aalborg får ny ejer, og både værelser, konferencelokaler og restaurationsområder skal igennem en omfattende totalrenovering
  • Skoleelever til Skills Stafet

    Skoleelever til Skills Stafet

    alle ›500 elever, lærere og UU-vejledere til Skills Stafet i sidste uge, hvor vinderne til DM finalen blev fundet
  • Gyldent byhus hædret med to priser

    Gyldent byhus hædret med to priser

    alle ›Modernistisk byhus i Nyhavn, som forvandler udseende over døgnets timer er hædret med to arkitekturpriser
  • Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    Åbner afdeling i Aarhus pga. succes

    alle ›Med et stigende antal opgaver og omfattende projekter i Aarhus, satser JCN Bolig på østjysk nærvær. Totalentreprenørfirmaet fra Vildbjerg åbner kontor i Aarhus
  • Nyt brandspjæld med tre funktioner

    Nyt brandspjæld med tre funktioner

    alle ›Øland er nu klar med en komplet opdateret pakkeløsning, som automatisk overvåger og styrer brand- og røgspjæld i tilfælde af røg- og temperaturstigninger
  • Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    Sådan tjekker du dit solcelleanlæg

    alle ›Efter Sikkerhedsstyrelsen i går advarede solcelle ejere mod fare for livsfarlige stød og brand ved at have forkerte fejlstrømsafbrydere, kommer installatørenes organisation Tekniq med råd til solcelleejere
  • Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    Solcelleejere i fare for livsfarlige stød og brand

    alle ›Har du et solcelleanlæg, så tjek din fejlstrømsafbryder - den kan være forkert, lyder det fra Sikkerhedsstyrelsen, der advarer mod brand og livsfarlige stød