Caddy og Connect til efteråret Der kommer løbende forbedringer til varebiler, og ny Caddy/Connect får mulighed for opladning i varerummet med god kapacitet takket være batteripakken, der driver bilen på el.

Caddy og Connect til efteråret

Den nye transporter kommer også i en plug-in hybrid version

Af Jørli Petersen

Ford er tidligt ude med nyheden om en kommende Transit Connect, og måske med god grund, for som venner deler de nye partnere et komplet modelprogram.

Hvor Ford skal bygge ny VW Transporter i Tyrkiet, bliver den nye Transit Connect en VW Caddy, som skal bygges på VW’s fabrik i Polen.

Den nye Connect er i sig selv ikke nogen nyhed. Det er til gengæld nyheden om en plug-in hybrid version af Caddy og Connect, og hvis man studerer det, Ford kalder nyheder, er det kun nyt for Ford - for 1,5 liters benzin med 150 HK tilsat 7-trins automatgear af typen dobbeltkobling er alt andet end nyt hos VW.

Det samme kan man sige om den 2-liters TDI med 122 HK, som er en gammel traver hos VW, men ny for Ford. Det, der er nyt for det ene mærke, er ikke nødvendigvis nyt hos kollegaen, der sælger samme bil.

Hvad ved vi ellers om den kommende Caddy/Connect plug-in hybrid?

Rækkevidde på el skulle kunne strækkes helt til 110 HK. Vi kender ikke batteripakken eller kørselsforhold, men vi ved at foruden de 150 HK fra benzinmotoren, er det bedste moment 350 Nm, og så ved vi, at bilens nyttelast bliver 770 kg, ligesom trailervægten er 1400 kg som højeste vægt.

Uden plug-in kan både Caddy og Connect fås i flere andre udgaver, Også som klassisk 102 hestes diesel, og selvfølgelig er det igen VW’s trofaste 2-liters med 102 HK, der stikker snuden frem, og på den måde er der tale om klar fremgang for Ford, mens VW bliver, hvor de er. Basisudgaverne af Caddy/Connect får en nyttelast på 820 kg, og den må køre med 1500 kg på krogen.

Ford oplyser, at den nye Connect kan bestilles i løbet af foråret.

Ford oplyser endvidere, at de første biler kan leveres til købere ude i Europa i løbet af det sene efterår, og mens VW ikke skal have klinket noget med tidspunkter for levering, kan vi alligevel drage den nærliggende konklusion, at Caddy er på markedet samtidig med Connect. Vi gætter også på, at VW kommer først. Især fordi Ford skifter importør i løbet af året. Ford trækker sig som importør i Danmark, og overlader alt det med Ford-biler i Danmark til Hyundai og kinesiske BYD.

29/4 2024
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • Salg af elvarebiler tæt på dieselhakkere

    Salg af elvarebiler tæt på dieselhakkere

    biler-til-byggebranchen ›De nyeste tal fra Danmarks Statistik viser, at der i juni blev der indregistreret 1.246 elvarebiler. D et er ny rekord
  • En lillebitte ellert

    En lillebitte ellert

    biler-til-byggebranchen ›Kias nyeste PV5 Cargo er ikke ret stor. Den er derfor oplagt til bykørsel, og så er den betalbar
  • Kom bare an ved det grønne lys

    Kom bare an ved det grønne lys

    biler-til-byggebranchen ›ID.Buzz som varevogn vinder hverdagens mange små opgør på vejene og kan klassificeres som en luksusbil. Den er ikke til transport af varer, men er til gengæld en bil til service, tilsyn og meget let arbejde
  • Nye højder på lastbiler kan koste kommuner dyrt

    Nye højder på lastbiler kan koste kommuner dyrt

    byggeri ›Ifølge Hans Kristian Skib by fra DanmarksDemokraterne er en række vejunderføringer og broer for lave til, at lastbiler med en ny totalhøjde på 4,20 meter kan komme under
  • Regeringen vil prioritere strøm til el-lastbiler

    Regeringen vil prioritere strøm til el-lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›Men er det rimeligt, at transportbranchen pålægges kilometerafgifter med henblik på at fremme investeringer i el-lastbiler, når Energinet ikke kan stille den nødvendige elinfrastruktur til rådighed
  • Lastbil ramte vejarbejder

    Lastbil ramte vejarbejder

    biler-til-byggebranchen ›
  • Den nye Isuzu stikker af - på prisen

    Den nye Isuzu stikker af - på prisen

    biler-til-byggebranchen ›Toyota og Ford kan ikke følge med den nye Isuzu D-Max på prisen. Samtidig får den en 2,2 liters dieselmotor og en 8-trins automatgearkasse