En lille Iveco Nu bliver Hyundai leverandør af små varebiler til Iveco, som skal lave andet end selve varekassen.

En lille Iveco

Hyundai er den optimale samarbejdspartner for Iveco, der har brug for effektiv eksekvering. Det udmønter sig blandt andet i en cirka 2500 kilo tung (eller let) varebil, der skal udfordre konkurrenterne

Af Jørli Petersen

Hyundai leverer bilens platform, mekanik og førerhus, mens Iveco klarer resten.

Det er den overraskende nyhed i kort form. Men der ligger selvfølgelig meget mere bag. Først og fremmest vil Iveco ned i størrelse. Lidt overraskende har Iveco blikket rettet mod de mindre typer varebiler, og vi skal ikke bare en, men to klasser ned, hvor totalvægten starter omkring 25-2600 kg, dertil vil Iveco også udfordre de snart mange og meget ens varebiler i klassen omkring 3000 kg, og derfra er det den kendte Daily, der skal klare resten.

Den nye Iveco/Hyundai bliver præsenteret på efterårets store udstilling for varebiler. Det skal være Ivecos store nummer, og selv om vi ikke kender navnet på nyheden endnu, ved vi alligevel, at det i første omgang er en el-varebil, man satser på.

En lille el-Daily eller hvad den nu skal hedde. Om bilen senere kommer med dieselmotor er ikke utænkeligt. Iveco sælger biler i mange lande, og ikke alle er så interesserede i el-biler, som vi ser ud til at være i EU, men vi ved allerede nu, at Iveco også har indledt et samarbejde med Hyundai om brint, og det er dagens anden overraskelse.

Mens Iveco tilsyneladende havde en amerikansk samarbejdspartner omkring brint til lastbiler, vil man blandt varebiler lidt hurtigere i mål, og hvem kan hjælpe med det? Hurtigt? På den måde er Hyundai en af to optimale samarbejdspartnere.

Når man færdes i Fjernøsten, kan man se mange varebiler fra Hyundai. Billedet viser en model Staria, den passer i størrelse, men vi har endnu ikke set første skitse til den nye mini-Daily. 

Det er Hyundais Global eLCV platform, der ligger under den nye, lille ellert fra Iveco. Platformen er en variant af den eGMP platform, vi allerede har kørende på danske gader og veje. Det er bunden under Ioniq5 og Ioniq6, der er ændret en anelse, så den kan dukke op under en Iveco og lege varebil, og det er samme platform, der skal benyttes, når den rene el-udgave bliver suppleret med en brintversion.

Der er ikke nogen endelig tidsplan for de nye modeller. Den nye, lille Iveco præsenteres som nævnt til efteråret, og vi forventer, at bilen er på markedet kort tid efter den officielle præsentation. Senest om to år vil Iveco også være klar med en uventet lille varebil, der kører på brint.

Der er ikke rygter eller oplysninger, der peger i retning af Hyundais brint-teknik i den større Daily.

16/5 2024
  • Både til gården og til gaden

    Både til gården og til gaden

    biler-til-byggebranchen ›Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
  • Størrelsen har betydning

    Størrelsen har betydning

    biler-til-byggebranchen ›Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
  • Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

    Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

    biler-til-byggebranchen ›End ikke BygTeks bilskribent havde drømt om, at Renault Trafic ville gøre rent bord ved kåringen som Van of the Year 2027. Bilen ventes at komme til Danmark til næste år
  • Her er de nominerede til Van of the Year 2027

    Her er de nominerede til Van of the Year 2027

    biler-til-byggebranchen ›Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit
  • Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    biler-til-byggebranchen ›Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
  • For 800.000 kroner luksusvarebil

    For 800.000 kroner luksusvarebil

    biler-til-byggebranchen ›Man får lov at betale for den nye Mercedes Vito, men det er ikke svært at se hvorfor. Mercedes Vito VLE er spækket med eksklusivt udstyr, stor rækkevidde og intelligent design
  • Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›Retten i Nykøbing F. afsagde torsdag dom i en sag, hvor en 31-årig mand fra Hviderusland var tiltalt for medvirken til tyveri og forsøg på tyveri for i alt omkring otte millioner kroner.
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”