En ordentlig kleppert Toyota har manglet en stor varebil siden Dyna blev fortid, men nu er det japanske mærke tilbage i 3,5 ton-klassen.

En ordentlig kleppert

Den nye Toyota Proace Max vejer 3,5 ton og kan angiveligt køre længere på elmotoren. Det sidste skal vi se, før vi tror det, men samlet set er klassens nye, tunge dreng en gevinst for markedet

Af Jørli Petersen

For kort tid siden kunne vi fortælle om hele 12 opdaterede varebiler, hvor en enkelt model kunne betegnes som helt ny. Nyheden var Fiat Doblo. Den store runde med nyheder inkluderer selvfølgelig også det femte hjul på det store samarbejde omkring varebiler, og her er der også en interessant nyhed.

Hvis nogen siger Ducato, er det slet ikke forkert. Nyheden er, at Toyota nu også skal sælge Ducato. Hos Toyota kommer bilen til at hedde Proace Max, og den kan fås i noget, der ligner fuldt modelprogram. Så nu bliver der også noget for opbyggere og Toyota-forhandlere, som, siden den større Dyna forsvandt fra det danske marked, har manglet noget, der var større end Hiace og senere Proace.

Toyota Proace Max adskiller sig på et meget væsentligt punkt fra de øvrige versioner af Ducato. Proace Max leveres med 11 års garanti minus en enkelt dag. Ingen af de fire andre kommer i nærheden af den ordning, og når de øvrige modeller i det store 5-mærke-samarbejde giver deres el-biler større rækkevidde, gælder det selvfølgelig også for Toyota.

Lidt usikkerhed om distancen
Toyotas store varebil i 3,5 ton-klassen får en rækkevidde på 420 WLTP-kilometer. En god tommelfingerregel er dog, at jo større varebil, jo mere usikre bliver virkelighedens tal overfor de teoretiske WLTP-kilometer. Toyota er tilsyneladende blevet forsynet med mundkurv, for Toyota må heller ikke fortælle mere om mekanikken i de opdaterede modeller.

Den ære skal alene tilkomme Peugeot og Citroen, når de præsenterer deres nye model. Når toppen i Stellantis har fortalt den glade nyhed om en 156 hestes elmotor i de nye ellerter, må Toyota selvfølgelig også få lov at pippe fra bagtæppet.

Samtlige tre varebiler hos Toyota får samtidig et let opfrisket design, og selvfølgelig får den lille model, City, samme forbedrede rækkevidde som Berlingo og Partner. De nye teoretiske 330 WLTP-kilometer er et resultat af forbedret teknik til genindvinding af energi under kørsel.

De tre nye Proace-modeller bliver præsenteret på et eller andet tidspunkt i løbet af 2024. Hvis det går, som det plejer, skal de fire andre først have tid til indsalg af nyhederne, hvorefter der bliver biler til overs til Toyota.

21/12 2023
  • 47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    47 procent af nye varebiler i juni var el-drevne

    biler-til-byggebranchen ›Varebilsmarkedet er blevet tydeligt mere elektrisk i første halvår af 2026. Flere end 40 procent af de nyregistrerede varebiler var eldrevne
  • Salg af elvarebiler tæt på dieselhakkere

    Salg af elvarebiler tæt på dieselhakkere

    biler-til-byggebranchen ›De nyeste tal fra Danmarks Statistik viser, at der i juni blev der indregistreret 1.246 elvarebiler. D et er ny rekord
  • En lillebitte ellert

    En lillebitte ellert

    biler-til-byggebranchen ›Kias nyeste PV5 Cargo er ikke ret stor. Den er derfor oplagt til bykørsel, og så er den betalbar
  • Kom bare an ved det grønne lys

    Kom bare an ved det grønne lys

    biler-til-byggebranchen ›ID.Buzz som varevogn vinder hverdagens mange små opgør på vejene og kan klassificeres som en luksusbil. Den er ikke til transport af varer, men er til gengæld en bil til service, tilsyn og meget let arbejde
  • Nye højder på lastbiler kan koste kommuner dyrt

    Nye højder på lastbiler kan koste kommuner dyrt

    byggeri ›Ifølge Hans Kristian Skib by fra DanmarksDemokraterne er en række vejunderføringer og broer for lave til, at lastbiler med en ny totalhøjde på 4,20 meter kan komme under
  • Regeringen vil prioritere strøm til el-lastbiler

    Regeringen vil prioritere strøm til el-lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›Men er det rimeligt, at transportbranchen pålægges kilometerafgifter med henblik på at fremme investeringer i el-lastbiler, når Energinet ikke kan stille den nødvendige elinfrastruktur til rådighed
  • Lastbil ramte vejarbejder

    Lastbil ramte vejarbejder

    biler-til-byggebranchen ›
  • Den nye Isuzu stikker af - på prisen

    Den nye Isuzu stikker af - på prisen

    biler-til-byggebranchen ›Toyota og Ford kan ikke følge med den nye Isuzu D-Max på prisen. Samtidig får den en 2,2 liters dieselmotor og en 8-trins automatgearkasse