Masser af Buzz – knap så meget substans Årets bedste, nye varebil vil også være den varebil, der sætter en ny rekord i ventelister. Aldrig har ventetiden på en ny varebil været så lang, forudser vi, efter de begrænsede produktionstal.

Masser af Buzz – knap så meget substans

Den ser spændende ud, det gør den. Men Van of the Year 2023 er et ubeskrevet blad for langt de fleste. Man kan derfor undre sig over, at Volkswagen ID Buzz løber med titlen som årets varebil i Europa. Vil man have fingre i den, har det lange udsigter

Af Jørli Petersen

Tre nye elektriske varebiler kæmpede om at komme helt til tops i den årlige dyst om at være årets bedste nyhed, og de tre er i virkeligheden meget ukendte, og med det mener vi varebiler, som ikke er testet forfra og bagfra.

Vinderen og dermed den bedste nye varebil i Europa 2023 er den nye Volkswagen ID Buzz. Den meget anderledes nye elektriske varebil fik i alt 110 point. Der var tæt kamp om at komme helt til tops, men det lykkedes ikke Ford e-Transit at komme øverst på medaljeskamlen. Og i modsætning til VM og OL-medaljer, er der her ingen, der vil huske, hvem der sluttede som nummer to eller tre.

Den sidste nyhed på skamlen er i alt tre biler: Den nye Renault Kangoo E-Tech, Mercedes e-Citan og den spritnye Nissan Townstar. Selv om de var tre til at hente stemmer, blev det kun til 65 point.

Det er i øvrigt første gang, vi har en international top 3, som udelukkende består af fuldt elektriske biler.

Hvad kan man så sige om årets vinder, VW ID Buzz? Faktisk ikke ret meget, for hvis vi skærer helt ind til den barske sandhed, så er det lidt trist, at kun meget få mennesker har mere end et overfladisk kendskab til bilen. Man kan sige, at det kræver et meget sikkert instinkt at sende point i retning af en begrænset kendt nyhed som ID Buzz.

Dystre udsigter for produktion og levering
Det er også bemærkelsesværdigt at kåre en vinder, som kun vil kunne købes af meget få i løbet af det kommende år. Produktionen er langt fra oppe i omdrejninger, og der kommer kun meget få eksemplarer til Danmark i indeværende år. Måske kan antallet tælles på to hænder.

Udsigterne for levering næste år er også yderst dystre. Vi forudser en rekordlang venteliste på alt, hvad der hedder ID Buzz, og det er værd at huske, at ID Buzz både skal produceres som person- og som varebil.

En titel som International Van of the Year 2023 gør ikke en kommende venteliste kortere, så hvis virksomheden skal investere i en ny el-varebil inden for det næste år, skal man måske se sig om efter noget andet, som selvfølgelig ikke har samme udtryk som årets vinder.

24/10 2022
  • Både til gården og til gaden

    Både til gården og til gaden

    biler-til-byggebranchen ›Udstyr er der nok af og også fint med trailervægt på Maxus eTerron 9. Men bilens egenvægt gør, at accelerationen halter, og hvis man smækker den helt store trailer på, går det hurtigt ud over rækkevidden
  • Størrelsen har betydning

    Størrelsen har betydning

    biler-til-byggebranchen ›Ny udgave af ID.Buzz er 25 centimeter længere end standardmodellen, og der er skydedør i begge sider og øget trailervægt. Prisen får også et nøk opad
  • Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

    Renault Trafic får maksimum stemmer og er Van of the Year 2027

    biler-til-byggebranchen ›End ikke BygTeks bilskribent havde drømt om, at Renault Trafic ville gøre rent bord ved kåringen som Van of the Year 2027. Bilen ventes at komme til Danmark til næste år
  • Her er de nominerede til Van of the Year 2027

    Her er de nominerede til Van of the Year 2027

    biler-til-byggebranchen ›Koreanske Hyundai kan gentage Kias svendestykke fra sidste år og vinde Van of the Year, men vi må se mod Frankrig for at finde årets favorit
  • Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    Skatteministeren vil ikke rokke ved CVR-bøder

    biler-til-byggebranchen ›Kravet om virksomhedsoplysninger på visse vare- og lastbiler er et led i bekæmpelsen af sort arbejde
  • For 800.000 kroner luksusvarebil

    For 800.000 kroner luksusvarebil

    biler-til-byggebranchen ›Man får lov at betale for den nye Mercedes Vito, men det er ikke svært at se hvorfor. Mercedes Vito VLE er spækket med eksklusivt udstyr, stor rækkevidde og intelligent design
  • Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    Fængselsstraf og udvisning for udspekuleret tyveri fra lastbiler

    biler-til-byggebranchen ›Retten i Nykøbing F. afsagde torsdag dom i en sag, hvor en 31-årig mand fra Hviderusland var tiltalt for medvirken til tyveri og forsøg på tyveri for i alt omkring otte millioner kroner.
  • Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    Urimelig og voldsom konsekvens af burgerbesøg

    politik ›Skatteministeren mener, at der skal være proportionalitet mellem forseelse og sanktion. ”Det kan opleves urimeligt og voldsomt, når en mindre overtrædelse kan medføre krav om efteropkrævning af hele registreringsafgiften på flere hundrede tusinde kroner”