DTU vinder Tømrerprisen 2017- Her er tale om et Rum, der opnår sin rumlige diversitet, der har et afklaret arkitektonisk tyngde. Et forførende hele afspillet som en sand rumlig symfoni, lød det fra dommerne (foto: Adam Mørk)

DTU vinder Tømrerprisen 2017

I går onsdag modtog DTU sammen med arkitektteamet Christensen & Co. Arkitekter og Rørbæk og Møller Arkitekter Tømrerprisen 2017 for det store egetræsbeklædte atrium 'Biosfæren'

Onsdag 7. juni modtog DTU sammen med arkitektteamet Christensen & Co. Arkitekter og Rørbæk og Møller Arkitekter Tømrerprisen for det store egetræsbeklædte atrium Biosfæren, i den nye 27.000 m2 bygning 202.

Biosfæren er hjertet i det nye bygningskompleks på DTU i Lyngby, der huser en væsentlig del af universitetets life science og bioengineering aktiviteter. Det 13 meter høje atrium, hvor mødebokse skyder sig ud i rummet på etagerne, danner ramme om sociale mødesteder og faglige udvekslinger mellem forskere, studerende, samarbejdspartnere og gæster.

- Vi er stolte over sammen med DTU at modtage Tømrerprisen 2017 for det stoflige atrium, der netop er skabt med netværksdannelse som omdrejningspunkt, siger arkitektteamet.

 De glade prismodtagere.

Usædvanligt kreativt
Ifølge Tømrerprisens dommerkomite har arkitektteamet på usædvanlig kreativ vis skabt et helt nyt rumligt univers, der indbyder til fagligt samarbejde og afslapning. I motivationen fremhæves det, at brugen af træ er utraditionel og kreativ, hvilket forvandler et nøgent og 'hårdt' rum til et rum, hvor akustik, design, træets lyse farvetoner og formerne i de enkelte lameller smelter sammen til et helt nyt udtryk.

Egetræets betydning
Bygningen er opført på et område, hvor der før stod en lille skov af egetræer, og da træerne var blevet fældet, opstod idéen om at bruge egetræ til Biosfærens gyldne stoflighed. Resultatet er blevet et sanseligt rum, hvor væggene er beklædt med tusindvis af lamelribber i amerikansk hvideg. Pladsens fældede egetræer var for unge til at kunne bruges som lameller, men de har fået en central plads som siddeplateauer på rummets stor trappe.

I dommerkomiteens motivation er der lagt vægt på den kæmpeopgave, det har været at udregne placeringen af lamellerne for at danne en perfekt linje op over vægge, hen under loftet, ned ad mødeboksene og ned langs de modstående vægge, og komiteen konkluderer, at 'Biosfæren ganske enkelt er et rart rum at være i, både lydmæssigt og visuelt'.

-jhn

Se mere om bygningen her: http://christensenco.dk/projekter/&p=21


Fakta
Bygherre: Danmarks Tekniske Universitet
Brugere: DTU Aqua, DTU Fødevareinstituttet og DTU Veterinærinstituttet
Årstal: 2016
Areal: ca. 42.500 m² (bygning 202 ca. 27.000 m2)
Arkitektteamet: Christensen & CO. Arkitekter og Rørbæk og Møller Arkitekter

8/6 2017