Nordiske produkter fra Ahlsell kan nu også fås i DanmarkDet kræver et særligt setup at håndtere de tunge, op til 6 meter lange sprinklerrør. Derfor har Ahsell investeret i en kran, som kan løfte op til fem ton, på sit logistikcenter i Billund.

Nordiske produkter fra Ahlsell kan nu også fås i Danmark

Ahlsell Danmark kan nu bl.a. levere alle varianter af rør, koblinger, dyser og hjælpe vores kunder med komplette sprinklerløsninger, når der eksempelvis skal bygges nye parkeringshuse, hoteller og skoler

Som noget nyt tilbyder Ahlsell Danmark sprinklerløsninger til bl.a. store byggerier.

Der er tale om et velafprøvet koncept, for Ahlsell har allerede sprinklerløsninger i resten af Norden. Sortimentsudvidelsen betyder, at Ahlsell Danmark nu kan levere alt til byggeprojekter og serviceopgaver.

- Vi ser et potentiale i markedet, hvor vi med vores nye sprinklersortiment kan levere alle varianter af rør, koblinger, dyser og hjælpe vores kunder med komplette sprinklerløsninger, når der eksempelvis skal bygges nye parkeringshuse, hoteller og skoler.

- I det større billede betyder det, at vi gør det nemmere at være professionel, for vi har i forvejen et kæmpe sortiment.

- Når vi nu udvider med sprinklere, kan vores kunder samle indkøbet af alt, hvad de har brug for til både større projekter og mindre serviceopgaver, siger Jesper Dehn, kommerciel direktør med ansvar for vvs, VA, køleteknik og stål.

- Vi kan med det nye sortiment tilbyde vores kunder et godt alternativ inden for sprinklerløsninger.

- A-collection er kendt for at være kvalitetsprodukter til fornuftige priser, og med vores kollegaer fra Ahlsell-koncernen i ryggen står vi stærkt til at kunne byde ind med ekspertise, erfaring og højtspecialiseret viden i forhold til at opnå den rette brandsikkerhed, tilføjer han.

Investering i kran
Det kræver et særligt setup at håndtere sprinklere. Rørene er tunge og op til seks meter lange.

Samtidig kommer de i mange varianter - f.eks. sorte, galvaniserede og coatede rør - og i forskellige godstykkelse og med forskellige godkendelser. Nogle kræver en mere nænsom håndtering og skal bundtes med bølgepap og båndstrammer, så overfladen ikke beskadiges.

Derfor har Ahlsell Danmark investeret i både uddannelse af medarbejdere og nye lagerløsninger herunder en kran, som kan løfte op til fem ton.

- Kranen minimerer tunge løft og er en ergonomisk hjælp til medarbejderne, når vi skal håndtere det nye sprinklersortiment.

- Alle medarbejdere, der styrer kranen, har fået krancertifikat, selvom det ikke er et krav, men vi vægter sikkerheden meget højt, siger Sine Solhøj Hansen, driftschef på Ahlsells logistikcenter i Billund med Danmarks største robotanlæg.

Ahsells komplette sprinklersortiment er allerede på lager.

- Vi glæder os over at kunne hjælpe byggeriet og industrien med mere end 430.000 varenumre indenfor bl.a. vvs, el, køleteknik, stål, værktøj, arbejdstøj, værnemidler - og nu også komplette sprinklerløsninger til store projekter og serviceopgaver, siger Jesper Dehn.

13/8 2024