scroll
Nordisk look med drivtømmergrå gulve De drivtømmergrå gulve er klassiske og elegante, rustikke og rå, og så er trægulvene indeklimamærket.

Nordisk look med drivtømmergrå gulve

Junckers har i efteråret lanceret tre nye varianter af deres massive trægulve. Alle tre er fremstillet af egetræ med en trendy tone af drivtømmergrå

Det naturlige og nordiske look er populært som aldrig før, når danskerne indretter deres boliger. Vil man for alvor bringe naturen helt ind i hjemmet, er et massivt trægulv en løsning, da det sætter tonen for hele indretningen.

Den danske producent af massive trægulve, Junckers, har netop sendt tre nye varianter af deres massive egetræsgulve på gaden – eg plank, børstet eg plank og eg parket – der alle er tonet, så de har opnået den trendy drivtømmergrå farve.

Junckers' har i forvejen haft succes med en drivtømmergrå olie, så man selv kan overfladebehandle sine trægulve, men de nye varianter er på forhånd tonet med Junckers drivtømmergrå og afsluttet med en ultramat lak, hvorfor gulvet kan tages i brug, så snart det er lagt.

Godt for indeklimaet
Udover deres naturlige skønhed har massive trægulve også andre gode egenskaber, bl.a. styrke og holdbarhed. Men de store mængder træ i hjemmet er faktisk også godt for indeklimaet.

Alle Junckers gulve er indeklimamærket og bidrager derfor til et sundt miljø uden farlige afgasninger og statisk elektricitet. I modsætning til hvad mange tror, er et massivt trægulv også den perfekte ledsager til gulvvarme.

- Desværre har mange den opfattelse, at man ikke kan lægge gulvvarme under massive trægulve, men alle Junckers-gulve kan lægges på varmesystemer baseret på både el og vand. Det er værd at huske, fordi gulvvarme er en økonomisk og komfortabel løsning, der bliver mere og mere populær. Og i modsætning til de fleste flise- og stengulve vil et trægulv altid føles varmt og rart at gå på – også når der ikke er tændt for varmen, siger marketingchef Kim Maretti fra Junckers.

-los


4/11 2014
  • Ny branchestandard giver mindre bøvl i gulvbranchen

    Ny branchestandard giver mindre bøvl i gulvbranchen

    gulve ›Uklare rammer har ifølge DI Byggeri gennem årene ført til en del konflikter mellem bygherrer og gulvlæggere
  • - Lad gamle produkter blive nye igen og igen

    - Lad gamle produkter blive nye igen og igen

    gulve ›For at reducere sine samlede CO2-udledninger med 30 % inden 2030 overvejer Gerflor brugen af restprodukter fra sojaproduktion som et af flere initiativer, der skal reducere klimaaftrykket og mindske afhængigheden af fossile ressourcer
  • BR25 tvinger leverandørerne til at lade kreativiteten flyde

    BR25 tvinger leverandørerne til at lade kreativiteten flyde

    gulve ›Det nye bygningsreglement før løbende mere reel betydning for dansk byggeri. Materialeleverandørerne er i gang med at forbedre eksisterende og udvikle nye produkter, så byggeprojekterne opfylder de nye CO2- og klimakrav
  • Så er magasinet GULV på gaden!

    Så er magasinet GULV på gaden!

    gulve ›Året første udgave af magasinet GULV med inspirerende, faglige historier: hvorfor findes der f.eks. ikke standarder for gulvunderlag? Og så står Michael Kvium bag gulvmosaikken i AP Huset i Nordhavn
  • Håndverksgruppen styrker sin position i Trekantsområdet

    Håndverksgruppen styrker sin position i Trekantsområdet

    gulve ›Efter at have investeret i tre jyske specialister i anden halvdel af 2025 opkøber Håndverksgruppen nu Bo Palm Gulvafslibning og Gulvbelægning i Fredericia
  • Danskerne ringer oftest til tømreren

    Danskerne ringer oftest til tømreren

    tilbygning ›Tømrere topper listen over de mest efterspurgte håndværkere, når danskerne renoverer – men el-faget vokser hurtigst
  • Fugefrit, mineralsk gulvsystem

    Fugefrit, mineralsk gulvsystem

    gulve ›PRODUKTNYT: Ardex lancerer nyt gulvsystem, udviklet til at blive påført direkte på eksisterende underlag som fliser, PVC, linoleum eller spartlede overflader
  • Tømrerfaget tiltrækker elever, men praktikpladserne ligger i gulvbranchen

    Tømrerfaget tiltrækker elever, men praktikpladserne ligger i gulvbranchen

    gulve ›Tømrerfaget er populært, men mange elever på tømreruddannelsen har svært ved at få en læreplads og ender i skolepraktik. På den anden side står et væld af gulvlæggerfirmaer og mangler lærlinge. Løsningen? At få flere tømrerelever ind i gulvfaget.