Lemvigh-Müller udvider i ØstjyllandButikken i Aarhus Nord ligger på Åbogade 5-7, Aarhus N, mens butikken i Skanderborg ligger på Danmarksvej 32G, Skanderborg.

Lemvigh-Müller udvider i Østjylland

Grossisten har netop fejret åbningen af to nye butikker i hhv. Aarhus Nord og Skanderborg, som giver lokale håndværkervirksomheder adgang til et endnu bredere sortiment og flere services inden for el, vvs og værktøj

Efter Lemvigh-Müllers opkøb af Brdr. Kier tidligere på året er de tidligere Brdr. Kier-butikker i Aarhus Nord og Skanderborg nu officielt blevet en del af Lemvigh-Müller. Det er netop blevet markeret med to åbningsfester, hvor kunder, leverandører og medarbejdere var samlet for at tage hul på det nye kapitel.

Med de to butikker styrker Lemvigh-Müller sin lokale tilstedeværelse i Østjylland og kommer endnu tættere på områdets professionelle håndværkere og installatører.

- Med butikkerne i Aarhus Nord og Skanderborg får vi en endnu stærkere lokal tilstedeværelse i Østjylland. Det vigtigste for os er, at kunderne oplever, at det er nemt at handle med os, og at de både kan få de produkter, den faglige rådgivning og de services, de har brug for i hverdagen, siger Christian Søgaard-Christensen, administrerende direktør i Lemvigh-Müller.

I Aarhus Nord har kunderne adgang til omkring 12.000 varenumre inden for el, vvs og værktøj. Butikken tilbyder blandt andet ekspreslevering, mødelokalefaciliteter og faglig rådgivning. Her findes desuden LM Bad, hvor kunder kan få inspiration og professionel vejledning til badeværelsesløsninger.

Butikken i Skanderborg tilbyder ligeledes et bredt sortiment inden for el, vvs, værktøj og øvrige produkter til professionelle håndværkere samt services som ekspreslevering og adgang til mødelokalefaciliteter.

Ved åbningsfesterne kunne kunderne samtidig møde en lang række af Lemvigh-Müllers leverandører og opleve nye produkter og løsninger.

-dc


24/9 2026
  • Husk sikkerheden i varmen

    Husk sikkerheden i varmen

    byggeri ›Sommeren har været varm, og det kan være fristende at slippe af med noget af den varmeste beklædning, mens man er på arbejde. Men husk sikkerheden, lyder opfordringen til landets bygge- og håndværksvirksomheder
  • Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    Jydske værktøjsleverandører slås sammen under et

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med Carl Ras Gruppen i ryggen samles Jydsk Værktøj og Nordjydsk Værktøjssalg under et navn. Sammenlægningen kombinerer lokal forankring med adgang til stærke kompetencer, større ressourcer og et tættere samarbejde på tværs
  • Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    Registrering og tracking skal gøre livet surt for de langfingrede

    vaerktoej-arbejdstoej ›Ti tyverier sker fra varebiler hver dag – og mange håndværksvirksomheder kæmper med manuel registrering, mangelfuld sporbarhed og tidskrævende dokumentation. Det vil SaaS-virksomhederne EG og Keatech gøre op med gennem et nyt samarbejde
  • Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    Producentansvar er et bureaukratisk helvede

    politik ›De meget omtalte regler om producentansvar handler ifølge TEKNIQ ikke kun om gebyr for emballage. Der skal i mange tilfælde også betales gebyr for selve produktet.
  • Indbrud i værktøjsvirksomhed

    Indbrud i værktøjsvirksomhed

    byggeri ›
  • Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    Få varevogn og værktøj leveret direkte til døren

    vaerktoej-arbejdstoej ›Stark og Sixt samler transport og værktøj i en booking. Samarbejdet giver Starks kunder adgang til hele Sixts bilflåde af varevogne og personbiler
  • Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    Værktøjsproducenterne flokkes til Byggeri'27

    vaerktoej-arbejdstoej ›Med deltagelse af både Bosch og Makita vil alle de førende værkstøjsproducenter være at finde på Byggeri'27 i marts næste år. De besøgende på messen vil dermed kunne se og opleve alt det nyeste fra markedets mest kendte værktøjsfirmaer
  • 200 ekstra hestekræfter i sålerne

    200 ekstra hestekræfter i sålerne

    vaerktoej-arbejdstoej ›Airtox har piftet sine mest populære modeller op. De tre mest sælgende sko er blevet lettere og har fået et mere eksklusivt design, og indtil videre har brugerne taget godt imod dem