Implementering af bæredygtige løsninger
ANNONCE: De seneste år har der været meget snak om bæredygtighed, og der er ingen tvivl om, at virksomheder såvel som privatpersoner skal tænke i bæredygtige løsninger både nu og i fremtiden.
ANNONCE: De seneste år har der været meget snak om bæredygtighed, og der er ingen tvivl om, at virksomheder såvel som privatpersoner skal tænke i bæredygtige løsninger både nu og i fremtiden.
HP3 bygger lejligheder i moduler på fabrikken i Linderum
En ny samarbejdsmodel giver byggefirmaer en fælles løsning med mandskabsplatforme på Vestas’ hovedkvarter
LOXAM arrangerer Danmarksmesterskab i minigraver
Hvert år dør omkring 300 danskere af lungekræft forårsaget af den radioaktive gasart radon, som findes naturligt i jorden
Rheinzink vil samle på Danmarks dygtigste håndværkere og indfører ny certificeringsordning
Bygherreforeningen sætter byg- og driftsherrer i spil som værdiskabende krumtap i Det Digitale Byggeri
Mentorordning på Ingeniørhøjskolen i Århus får færre til at droppe ud af studiet
Gode erfaringer med LED-lys i No får Ringkøbing-Skjern Kommune til at udskifte alle kommunens 14.000 gadelys
Forbo Floorings nye linoleumsgulve er inspireret af bløde konturer af fåreuld og nuancer fundet i jordens indre
Ny I-bjælke baner vej for enkelt og billigere lavenergibyggeri
Cembrit Opal Sort er den første gennemfarvede, sorte plade fra Cembrit
Arkitektfirmaet C.F. Møller slår stregerne til nyt sundheds- og kvarterhus i Aalborg
Ny strategi skal trække flere indbyggere til Nordfyns Kommune
En hurtig forårsklargøring af terrassen kan holde ukrudtet væk i hele resten af året