Mange andelsboliger har brug for et el-tjekModelfoto

Mange andelsboliger har brug for et el-tjek

Andelsboliger kan være en god vej ind på boligmarkedet, fordi de ofte er billigere end ejerboliger. Men købere agf andelsboliger skal holde øje med ”ulovlig el”

Af Dan Bjerring

Ulovlige elinstallationer er et udbredt problem i andelsboliger, som kan være svært at opdage, da installationer kan gemme sig i vægge og lofter.

Når ulovlige installationer opdages, kan det føre til betydelige omkostninger for udbedring, og hvis manglerne konstateres umiddelbart efter overdragelsen, kan køber ofte rette krav mod sælger.

Det er dog vigtigt at bemærke, at retspraksis ikke altid er klar, og der kan være en bagatelgrænse for, hvor små mangler kan danne grundlag for en retssag.

Populær boligform
I Danmark er der ca. 200.000 andelsboliger, hvoraf de 73 procent er lejligheder. Det er en populær boligform, fordi det ofte er billigere at købe en andelslejlighed end en ejerbolig, men hos Danske BOLIGadvokater oplever de også, at der i nogle tilfælde opstår tvister, når blækket fra underskriften er tørt:

- Antallet af tvister har været stigende, og det kan det skyldes, at priserne på boliger er steget, og derfor får konstateringen af fejl eller mangler større betydning for parterne.

- De føler derfor et større behov for at fa? prøvet en eventuel sag ved domstolene, siger Niels Erlandsen, der er boligadvokat og formand for foreningen Danske BOLIGadvokater.

Forlang el-tjekrapport
De støder jævnligt på sager, der vedrører andelsboliger, og ét af de emner, der går igen, er ulovlig el:

- Elinstallationer er særligt udfordrende, fordi store dele af installationerne er skjulte, så man kan ikke nødvendigvis konstatere fejl og mangler ved første øjekast. Der er desuden mange andelsboliger, som ligger i ældre ejendomme, og det bærer elinstallationerne i nogle tilfælde præg af.

- Derfor er det en rigtig god idé at få udarbejdet en el-tjekrapport i forbindelse med købet. Ikke alle, men mange andelsboligforeninger kræver det, men forefindes den ikke, kan man som køber efterspørge den, siger han.

Farligt gør-det-selv
Mange beboere har tydeligvis selv været i gang med renovering eller fået en håndværkerven til det.

Desuden kan det ske, at en beboer i forbindelse med fraflytning får rykket noget løst, og elinstallationer er ikke helt ufarlige.

- Løse eller afisolerede installationer giver elektrisk stød, og samlinger kan gnistre, og så er der en potentiel brandrisiko, understreger Niels Erlandsen.

Bevisbyrde kan være svær at løfte
Har man allerede købt en andelsbolig og efterfølgende konstateret fejl ved elinstallationer, gælder det om at reagere ved hurtigst muligt at rette henvendelse til sælger og informere foreningens bestyrelse og administrator:

- Det mest optimale er naturligvis at konstatere fejl og mangler inden prisen fastsættes og handlen gennemføres – eller inden administrator frigiver hele købesummen 14 efter overtagelsen.

- Kommer man ud over det tidsrum, kan man også rette krav til sælger og opnå en reduktion i prisen, eller kræve at fejl eller mangler ved installationen udbedres. Det forudsætter dog, at sælger har et ansvarsgrundlag, og bevisbyrden kan være svært at løfte, lige så vel som man skal tage højde for installationernes alder.

- Hvis installationer var lovlige, da de blev udført, betegnes de ikke nødvendigvis som en mangel i en andelsbolig, slutter Niels Erlandsen.

Læs mere om boligforeninger på vores søstermedie ByensBoligforeninger.dk

24/9 2024