God gang i sikkerhedssalget Julen er uden sammenligning den tid på året, hvor der sker allerflest indbrud. 1. juledag er indbrudstyvenes travleste dag.

God gang i sikkerhedssalget

Et højt antal indbrud henover juleferien har øget efterspørgslen på indbrudssikring af hjemmet. Det konstaterer dørproducenten Jeld-Wen og leverandør af privatalarmer Verisure Dansikring Direct

Selvom danske boligejere er blevet bedre til at indbrudssikre hjemmet, ligger Danmark stadig i toppen over indbrudsplagede lande i Europa.

Sammenlignet med f.eks. Sverige har vi i Danmark tre gange så mange indbrud i private hjem. I europæisk sammenhæng er det kun i Grækenland, at der er flere indbrud per indbygger end i Danmark. I fjerde kvartal 2015 havde 19.056 danskere uønsket besøg af indbrudstyve.

Undersøgelser fra andre lande peger på, at sikring af især døre, vinduer og låse er effektive redskaber mod indbrud. Særligt døren har en central rolle ift. indbrudssikring. Det tydeliggøres i en nylig rapport fra Udlændinge-, Integrations- og Boligministeriet*.

Øget efterspørgsel på sikkerhed

Hos Jeld-Wen, som står bag dørbrandet Swedoor, har man lanceret en sikkerhedsyderdør i EU-sikkerhedsklassen RC3.

Døren er designet specifikt til private hjem og kan modstå aktivt indbrudsforsøg i min. 5 minutter. Hidtil har man herhjemme stort set kun kunnet få sikkerhedsdøre i stål, og det er derfor ikke et produkt, man så ofte har benyttet i danske hjem.

- Vi har set et hul i markedet og en øget efterspørgsel hos private på yderdøre, der er mekanisk sikret mod indbrud. Danskerne er traditionelt et meget tillidsfuldt folk, og det er en ærgerlig udvikling, at der sker flere og flere indbrud. Men forhåbentlig kan vi være med til at knække kurven. Der har hidtil manglet et produkt, som ligner en almindelig yderdør og har været tilgængeligt i forskellige designs til forskellige hustyper, men som også er certificeret, forklarer salgsdirektør for Nordeuropa Swedoor, Peter Sejling.

Præventiv effekt
Han bakkes op af Niels Chemnitz, Operation Director hos privatalarmleverandøren Verisure Dansikring Direct, der bekræfter den stigende interesse for sikring af privatboligen:  

- Vi har senest oplevet det største salg nogensinde af alarmer og oplever generelt en stigende interesse fra danskerne for at sikre deres bolig. Vi ved, at alarmer har en præventiv effekt, men samtidig skal man huske, at der er meget, man selv kan gøre for at beskytte sin bolig, uanset om man har en overvåget alarm eller ej.

- Det er vigtigt at sikre låse og døre. Indbrud sker også gennem vinduer og andre indgange, så det er vigtigt at sikre huset hele vejen rundt. Og tænd lyset om aftenen, selvom du ikke er hjemme – allerhelst med en automatisk timer, der tænder og slukker, som var du hjemme, siger Niels Chemnitz.

Julen er tyvenes fest
Statistikken taler sit eget tydelige sprog. Julen er uden sammenligning den tid på året, hvor der sker allerflest indbrud. 1. juledag er indbrudstyvenes travleste dag. Der sker op mod fire gange så mange indbrud 1. juledag sammenlignet med en gennemsnitlig dag.

Det er ifølge Peter Sejling en del af forklaringen på den store efterspørgsel på sikkerhedsdøren, som forventes at peake igen op mod sommerferien, hvor der typisk også sker mange indbrud.

- Det er vigtigt, at man tænker hele vejen rundt, når det gælder sikring af hjemmet. Optimal sikkerhed er nemlig en kombination af mange forskellige faktorer, blandt andet dørens kvalitet, indbrudsforstærket lås og cylinder, solide hængsler, men bestemt også god belysning omkring boligen og opmærksomme naboer, som tømmer postkassen for dig, når du er bortrejst, siger han.

-cmn

18/2 2016
  • Mange faktorer skal være helt på plads for at sikre optimalt indeklima

    Mange faktorer skal være helt på plads for at sikre optimalt indeklima

    doere-vinduer ›En omfattende renovering er i fuld gang af 99 almene boliger i Toften i Albertslund. Med afsæt i helhedsplanen renoveres og fremtidssikres boligerne med fokus på funktionalitet, komfort og bevaring af det arkitektoniske udtryk
  • En lille ændring med stor betydning

    En lille ændring med stor betydning

    doere-vinduer ›Kulturhuset Trommen har fået nyt liv gennem en opgradering af ovenlysvinduerne. Med genbrug af den eksisterende konstruktion og nye glasløsninger er lysoplevelsen markant forbedret uden at lukke huset eller gå på kompromis med arkitekturen
  • Badehotellet vækkes til live i Holbæk

    Badehotellet vækkes til live i Holbæk

    doere-vinduer ›Den velkendte, men fiktive bygning fra tv-serien Badehotellet er opført i virkeligheden og breder sig over 900 kvadratmeter fordelt på tre etager med originale dekorationer og kulisser fra filmstudierne
  • Et historisk vindueskig

    Et historisk vindueskig

    doere-vinduer ›Vinduesmuseet Villum Window Collection modtager Snedkerprisen 2026 som en anerkendelse af den professionelle formidling af håndværk i en håndværksfaglig, arkitektonisk og kulturhistorisk sammenhæng, der kan inspirere
  • Byudvikling i et støjbelastet område stiller særlig høje krav

    Byudvikling i et støjbelastet område stiller særlig høje krav

    doere-vinduer ›Boligkarreen Solhverv tilbyder beboerne en hverdag, hvor det gode naboskab og livskvalitet er i fokus. Karreen er centreret omkring solens bane fra øst til vest og fokuserer på at integrere det rå, naturlige og autentiske i det arkitektoniske udtryk
  • Vinduesproducent udvider med opkøb af 18.000 kvadratmeter lager- og produktionsareal

    Vinduesproducent udvider med opkøb af 18.000 kvadratmeter lager- og produktionsareal

    doere-vinduer ›Outline Vinduer fortsætter sin vækst og udvikling med opkøbet af nyt lager- og produktionsareal på Søndergården i Farsøs industriområde. Der bliver også behov for yderligere medarbejdere
  • Ny boligkarré i binder Køge Bymidte sammen med respekt for arkitektonisk identitet

    Ny boligkarré i binder Køge Bymidte sammen med respekt for arkitektonisk identitet

    doere-vinduer ›En ny boligkarré er på vej i den sydlige del af Søndre Havn i Køge. Projektet omfatter en boligbebyggelse i 3-7 etager med 90 lejelejligheder, parkeringskælder, gårdrum og fælles tagterrasse med væksthus
  • Velux samler tømrernes værktøjskasse på et sted

    Velux samler tømrernes værktøjskasse på et sted

    doere-vinduer ›SPONSORERET INDHOLD: Velux Partnerprogram skal gøre det lettere for tømrervirksomheder at få adgang til træning, support og relevante værktøjer i hverdagen