Vinder 3F-pris som månedens arbejdsplads
KPK Døre & Vinduer i Nykøbing Mors har vundet 3F’s pris som Månedens Arbejdsplads
Hos vinduesproducenten KPK Døre & Vinduer i Nykøbing Mors går man gerne nogle ekstra skridt for, at medarbejderne trives. Det gælder både i de daglige rutiner på fabrikken ift. arbejdsforhold og samarbejde, men også i forhold til personlig udvikling og trivsel. Denne tilgang til arbejdsmiljø og socialt ansvar har 3F-Thy-Mors nu valgt at hylde og udnævner derfor KPK Døre & Vinduer som Månedens 3F Arbejdsplads.Prisoverrækkelsen, som er et lokalt, månedligt initiativ i Thy-Mors-kredsen, er inspireret fra den landsdækkende 3F-kampagne: ”Godt arbejde er godt for alle”, som bl.a. sætter fokus på trygge løn- og arbejdsforhold. 3F-Thy-Mors har udvidet den nationale kampagne med et lokalt initiativ, hvor man hylder Månedens 3F Arbejdsplads for godt arbejde og gode arbejdsforhold.
- KPK Døre & Vinduer er en sund arbejdsplads både fagligt, miljømæssigt, og når det gælder vores samarbejde med virksomheden. Der er fokus på socialt ansvar, og der tages generelt hånd om det hele menneske, siger formand Niels Jensen, 3F-Thy-Mors.
Mere end en fabrik
Udvælgelsesprocessen fungerer således, at tillidsfolk og medarbejdere selv skal tage initiativ til at indstille deres arbejdsplads. Hos KPK Døre & Vinduer var det tillidsrepræsentant Jan Olander Hansen, som rettede henvendelse til 3F Thy-Mors på vegne af medarbejderne.
- KPK er mere end blot en fabrik. Det er en aktiv medspiller i opretholdelsen af vores lokalsamfund. KPK vælger at have social indflydelse ved for eksempel at tage VUC-lærlinge ind direkte fra kontanthjælp eller ved at indføre fleksible arbejdsforhold, så vi slipper for at afskedige medarbejdere i lavsæsonen. Derudover kan man også få lov til at udvikle sig personligt eksempelvis via læsekurser for ordblinde, hvilket har været en kæmpe succes. Det er blot nogle af de ting, som jeg pointerede over for 3F, lyder det fra tillidsrepræsentanten.
- Jeg ved, at der er rift om at blive Månedens Arbejdsplads, så jeg er glad og stolt over, at 3F-Thy-Mors er enige med os medarbejdere og har udnævnt KPK som årets første Månedens 3F Arbejdsplads, tilføjer Jan Olander Hansen.
KPK Døre & Vinduer og 3F-Thy-Mors afholder i anledningen en lille ceremoni i KPK’s lokaler på onsdag d. 28. januar kl. 12.
Det er tredje gang, at prisen Månedens 3F Arbejdsplads bliver uddelt i Thy-Mors-kredsen.
-kj